Blata

Všeobecná charakteristika

Kraj: Královéhradecký kraj
Okres(y): Jičín
Obec: Zámostí-Blata
Katastrální území: Zámostí
Mapové listy: 03-34 Sobotka, 03-344 Sobotka
Lokalizace: opuštěný lom 650 m vsv. od zvoničky v obci Blata, 600 m na JJZ od zříceniny Pařez
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Červená poloha na kontaktu hruboskalských pískovců a teplického souvrství (rohateckých vrstev)
ID: 4316


Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita se nachází v pískovcové kuestě při silnici Blata – Pařezská Lhota, kde je asi 200 m V od okraje obce Blata situován opuštěný lom (hned za obecním hřištěm) (lom č. 182 u Soukupa 1940). V lomu je odkryta nejvyšší část hruboskalského pískovce a jeho kontakt s nadložními jílovci teplického souvrství. Hruboskalské pískovce jsou odkryty o mocnosti 13 m. Jsou to většinou rozpadavé, místy pevnější, bělošedé středně zrnité křemenné pískovce s hrubozrnnou příměsí, místy jsou patrné rezavé šmouhy hydroxid-oxidů železa. Ve výšce 13 – 14,1 m je pevnější poloha pískovce s hrubozrnnou příměsí. V pískovci jsou biogenní stopy po činnosti křídových dekapodních raků (rourky typu Ophiomorpha). V nadloží této polohy je 0,70 m rozpadavého žlutého pískovce. Nad ním je 5 cm mocná vrstvička fialového limonitizovaného pískovce (tzv. červená poloha). Po ostrém litologickém rozhraní následují fialové, střípkovitě rozpadavé vápnité jílovce teplického souvrství o mocnosti 0,35 m. Uprostřed jílovců je 0,05 m mocná lavice hnědožlutého silicifikovaného jílovce z kterého pocházejí nálezy stratigraficky významného mlže Cremnoceramus crassus inconstans (Woods), který indikuje nejmladší spodnoconiacké stáří sedimentu. Nejvýše v profilu je odkryta 1,5 m mocná poloha zelenavěšedého vápnitého jílovce teplického souvrství. Z korelace tohoto profilu s profilem ve vrtu 4420_C Drštěkryje, kde byla také zjištěna hraniční červená poloha, je zřejmé, že fialové a zelenavé jílovce v odkryvu u Blat představují bezprostřední podloží rohateckých vrstev, které jsou odkryty na vrchu Velká Svinčice (významná geologická lokalita ID 4313). Úklon červené vrstvy v lomu v Blatech je 285°/12°, takže na z. okraji obce Blata se tato vrstva noří pod mladší vrstvy vápnitých jílovců březenského souvrství. Červená poloha je směrně sledovatelná na povrchu dále k S podél v. okraje rekreačního střediska u rybníka Pařez a dále až k silnici Pařezská Lhota – Střeleč. Morfologická kuesta s lomem u obce Blata je součástí tzv. maršovské flexury, která ukončuje na Z pískovcový masiv Prachovských skal. U obce Maršov, při ústí údolí Na vodách, byl v ukloněné kře této flexury založen lom (d.b. CC242, lom č. 181 u Soukupa 1940), z kterého pochází nálezy spodnoconiackých inocerámů Cremnoceramu cf. deformis (Čech – Uličný 2021).
Regionální členění: Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - jizerský vývoj
Stratigrafie: coniac
Témata: paleontologie, geologie, stratigrafie
Jevy: skála, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: pískovec, jílovec (lupek)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní rezervace (PR)
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Český ráj
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Dobře zachovaná hranice dvou stratigrafických jednotek
Součást národního geoparku: Český ráj
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Bez střetů zájmu. Před lokalitou je sportovní hřiště


Literatura a další zdroje
  • SOUKUP, J. (1940): Soupis lomů. č. 10. Okres Jičín (Podle stavu v letech 1937-39). 70 str. – Čes. svaz pro výzk. a zkoušení techn. důlež. látek a konstrukcí. Garmont Praha.
  • Čech, S. - Uličný, D. (2021):The Turonian-Coniacian stage boundary in an expanded siliciclastic succession: Integrated stratigraphy in deltaic through offshore facies, Bohemian Cretaceous Basin. – Cretaceous Research 117, 104576, nestránkováno. ISSN 0195-6671. DOI 10.1016/j.cretres.2020.104576
  • Čáp, P., et.al. (2022?): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03-344 Sobotka. - Česká geologická služba. Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Stanislav Čech, 03.05.2022
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4316 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/4316.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]