Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Borovno

Vyhledávání

Borovno

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Plzeň-jih
Katastrální území: Borovno
Mapové listy: 2212, 22121
Geologická správní oblast: Barrandienské proterozoikum; tiský a čistecko-jesenický masiv
Lokalizace: 800 m jz. od Borovna, skalní výchozy při pravém břehu Bradavy, skupina roztroušených skalních výchozů a skal vysokých až 6 m u pravého břehu meandrující říčky Bradavy, spility tvoří i skalní stupně v korytu říčky
Přístup k lokalitě: - terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Výchozy spilitů jsou součástí vulkanosedimentárního sledu blovického souvrství kralupsko-zbraslavské skupiny. Ukázka neoproterozoického podmořského vulkanismu.
ID : 4158

Geologie

Geologická charakteristika: Nejvyšší skálu u říčky tvoří pevné prokřemenělé až sklovité jemnozrnné spility, ve svrchních částech místy s přechody do výchozů s patrnými texturami polštářových láv velikosti 20–30 x 40 cm s šedými až šedočernými okraji. Tyto chloritizované okrajové partie lávy jsou důsledkem rychlého zchlazení lávy na kontaktu s mořskou vodou, nejsvrchnější slupka těchto útvarů je pokryta limonitovými povlaky. Místy jsou patrné v bochníkovitých útvarech vesikuly nepravidelných tvarů velikosti od 0,1–1,5 cm. Pouze vzácně se vyskytují v hornině místa s hustší vezikulací. Tělesa spilitů tvoří lávové proudy uklánějící se pod úhlem 22 až 26°k JV. Celková mocnost spilitů je odhadována na první desítky m. Hornina je šedé barvy, jemně zrnitá, místy s makroskopicky patrnými drobnými vyrostličkami 0,2 mm (plagioklasů?). Na puklinách s povlaky hydroxidů Fe a křemene je místy patrné zrudnění, patrně pyrit. Spility mají mikroofitickou stavbu, podílejí se na ní především albitizované živce s Mg-pumpellyitem a chloritem, přítomen je titanit, ojedinělou akcesorií je křemen a pyrit. Spility jsou součástí vulkanosedimentárního sledu blovického souvrství kralupsko-zbraslavské skupiny. Bezprostřední i širší okolí této lokality tvoří spility s tělesy šedočerných silicitů, bazaltová vulkanoklastika a droby. Silicity často brekciovaných s úlomky tzv. stromatolitů, patrně hydrotermálního původu (Stárková et al. 2018). Podle nové chemické analýzy patří tyto vulkanity k bazaltickým andezitům. Na rozdíl od geologicky významné lokality Homberk patří tyto vulkanity podle geochemických ukazatelů k vnitrodeskovým bazaltům. Lokalita je významnou ukázkou neoproterozoického podmořského vulkanismu spojeného s hydrotermální aktivitou v rámci kadomského akrečního klínu.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien - proterozoikum Barrandienu - kralupsko-zbraslavská skupina + jílovské pásmo
Stratigrafie: proterozoikum - neoproterozoikum (1000 - 542 Ma)
Témata: vulkanologie
Jevy: skála, koryto řeky
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická
Hornina: spilit (albitizovaný bazalt)
Geologický význam: geovědně historický význam

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lokalita je významnou ukázkou neoproterozoického podmořského vulkanismu spojeného s hydrotermální aktivitou v rámci kadomského akrečního klínu.
Součást VCHÚ: CHKO Brdy
Součást Geoparku: Barrandien
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: skály u Bradavy mohou v budoucnosti zarůstat a odlamovat se, současně jsou odkryté
Stav lokality: dobrý

Literatura

Stárková et al.(2019): Vysvětlivky k Základní geologické mapě 1. 25 000 list 22-121 Mirošov; STÁRKOVÁ, M. – HALODOVÁ, P. – MRÁZOVÁ, Š. (2018): Geneze neoproterozoických silicitů (buližníků) s tzv. stromatolitovými texturami na území Brd. – Zpr. geol. Výzk. 51, 57–62.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Stárková Marcela, 07.08.19

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4158 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-16]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/4158.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
skála neoproterozoického spilitu u říčky Bradavy, Marcela Stárková, 2019


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]