Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Lipoltice - stratotyp lipoltického souvrství

Vyhledávání

Lipoltice - stratotyp lipoltického souvrství

Všeobecná charakteristika

Kraj: Pardubický kraj
Okres(y): Pardubice
Katastrální území: Lipoltice
Mapové listy: 1341, 13412
Geologická správní oblast: Ohebské, svratecké a poličské krystalinikum; železnohorské proter.; hlinská zóna; železnohorský masiv; chrudimské paleozoikum
Lokalizace: Skalky a opuštěné lůmky na návrší u kóty 261,81 z. od silnice Lipoltice - Podvrdy
Přístup k lokalitě: - terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Stratotyp lipoltického souvrství (ordovik)
Technický objekt: lom
Exkurzní lokalita: ano
ID : 4108

Geologie

Geologická charakteristika: Lipoltice – stratotyp lipoltického souvrství tvoří skupina lumků z. od silnice Lipoltice Tupesy na zalesněném hřbítku sledujícím tence deskovité žlutohnědě navětralé nebo rudohnědé hematitizované siltovce, jemnozrnné křemenené pískovce a laminované siltové břidlice bazálního ordoviku (tremadok až flo). Horizont siltovců, břidlic a jemnozrnných pískovců leží několik desítek metrů nad tektonickým kontaktem kambria senického souvrství a baze lipoltického souvrství, který však není v současné době v zářezu silnice z Lipoltic do Tupes odkryt. V podloží fosiliferního horizontu, který stratigraficky odpovídá lokalitě horizontu odkrytému na lokalitě ID 4228 u Brlohu jsou opět křemenné pískovce, ale patrně v menší mocnosti než u Brlohu. Na lokalitě se vyskytuje podobná brachiopodová fauna s dominancí linguellidních brachiopodů, ale je vzácnější než na výše popsané lokalitě u Brlohu. Na rozdíl od lokality Brloh se zde deskovitě odlučné vstvy siltovců a siltových břidlic uklánějí k SV pod křídové sedimenty. Ty jsou opět od podložního ordoviku odděleny zlomem, jelikož se v okolí Tupes stýká jak s cenomanem, tak i turonskými slínovci. Na této lokalitě s vysokou pravděpodobností jsou sedimenty ordoviku v normální pozici, tj. stáří sedimentu klesá směrem k SV. V mikroskopickém obraze jde o laminované nebo páskované horniny v nichž se střídají pásky křemeneného siltu s minimálním podílem sericitu a chloritu s pásky bohatšími původně jílovou hmotou, které jsou přeměněny na sericit s příměsí chloritu. Jílovité partie jsou prosyceny jemným hematitovým pigmentem, který je diagenetického původu a vzplňuje i drobné pukliny. V křemenných páscích jsou přítomna i větší zrna hematitu. Nejběžnějším akcesorickým minerálem je zelanavý nebo zelenohnědý turmalín, ojediněle je ve výbrusech přítomen zirkon.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - chrudimské starší paleozoikum
Stratigrafie: paleozoikum - ordovik - spodní ordovik
Témata: stratigrafie, paleontologie
Jevy: stratotyp
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: křemenec, břidlice
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (lokalita vyhlášena jako geologická)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lokalita definuje litologickou náplň regionální litostratigrafické jednotky. Stratotyp lipoltického souvrství (ordovik).
Součást Geoparku: Železné hory
Střety zájmů: skládky odpadků
Popis střetů zájmů: V táhlém hřbetu je řada opuštěných lumků, které by mohly být potencionálním uložištěm komunálních skládek. Výhodou je, že k místu nevede sjízdná cesta.
Stav lokality: ucházející

Literatura

Čech, S. ed. (2021): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 000. list 13-412 Přelouč. – MS Archiv Čes. geol. služ. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Čech Stanislav, 07.12.17
Aktualizoval(a): Čech Stanislav 13.03.21

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4108 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-03-28]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/4108.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Tence deskovité odlučné siltovce, siltové břidlice a laminované pískovce lipoltického souvrství (flo-dariwil). V některých polohách obsahují brachipodovou faunu (BUDIL ET AL. 2016)., Stanislav Čech, 2017


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]