Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Bernartice

Vyhledávání

Bernartice

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Benešov
Katastrální území: Bernartice u Dolních Kralovic, Borovsko
Mapové listy: 2312, 23121
Geologická správní oblast: České moldanubikum
Lokalizace: 1 km na SZ od Bernartic, kamenolom 500 x 300 m
Přístup k lokalitě: - vstup na zvláštní povolení (vojenský prostor, lom, soukromý pozemek)
Charakteristika objektu: čtyřetážový lom v hadcích pestré série české větve moldanubika, mineralogické naletiště
ID : 3983

Geologie

Geologická charakteristika: Ložisko a jeho okolí patří k pestré sérii české větve moldanubika, které je budováno převážně biotitickými a sillimaniticko–biotitickými pararulami, místy migmatickými. Je součástí horninových vložek, jedná se o největší hadcové těleso na české straně Českomoravské vrchoviny. Hadcový peň, konkordantně uložený v pararulách zhruba mezi údolím Želivky a Borovského potoka, protažený ve směru zhruba V – Z, je asi 3,5 km dlouhý a maximálně 800 m široký ve svém středu (Beneš et al. 1963). Těleso kromě hadce obsahuje asi 250 m dlouhou polohu eklogitu oválného tvaru, protaženou souhlasně s hlavním tělesem, z níž byl těžen kvalitní kámen pro výstavbu dálnice na počátku 2. světové války. V sousedství byl zjištěn i amfibolit. Na serpentinit jsou vázány žíly magnezitu, které byly v minulosti na některých místech (údolí Sedlického potoka, údolí Želivky) předmětem pokusů o těžbu, vesměs však neúspěšných. Petrograficky byl serpentinit studován Kratochvílem (1947). Makroskopicky se jedná o zelenošedou horninu se smyčkovou strukturou, tvořenou relikty olivínu a tremolitem. Akcesorickými součástmi jsou magnetit, Cr-spinelid ("picotit") a chlorit (Kratochvíl 1947). V rámci provádění novějších petrografických popisů je možné konstatovat, že ve zdejší těžené hornině vedle reliktního olivínu dominují serpentinové minerály (antigorit a chryzotil) (informace F. Fediuk). Vlastní ložisko tvoří jižní část serpentinitového tělesa. Naprosto převládající složkou ložiskové výplně je zelenočerný jemnozrnný serpentinit, který vznikl metamorfózou ultrabazické vyvřeliny. Hornina zde byla těžena původně zejména pro údržbu silnic, v roce 1950 byl provoz lomu zastaven, ale po geologickém průzkum během let 1967 a 1968 byl opět otevřen. Těžba suroviny se provádí v zahloubeném etážovém lomě a to ve čtyřech etážích. (Pauliš a kol. 2011)
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - metamorfní jednotky v moldanubiku
Stratigrafie: paleozoikum až proterozoikum
Témata: mineralogie, těžební činnost a její následky, stavební a dekorační kámen, ložisková geologie
Jevy: minerál
Původ geologických jevů (geneze): magmatická, metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: serpentinit (hadec)
Geologický význam: geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: největší hadcvé těleso na české straně Českomoravské vrchoviny, mineralogické naleziště, ložisko drceného kameniva
Součást Geoparku: Kraj blanických rytířů
Střety zájmů: těžba povrchová
Popis střetů zájmů: činný lom
Stav lokality: dobrý

Literatura

Beneš K. et al. (1963): Vysvětlivky k přehledné geologické mapě ČSSR 1:200 000 M-33-XXII Jihlava. - Geofond, Praha; Kratochvíl F. (1947): Příspěvek k petrografii českého krystalinika. - Sbor. St. geol. Úst. Čs. Republ., 14, 449-536. Praha.; Pauliš, P., Kadlec, T., Jebavá, I., Civiš, S., Smutný, Z. (2011): Mineralogie kamenolomu Bernartice u Dolních Kralovic. - čas. Minerál, 6, 492-500, České Budějovice.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Gürtlerová Pavla,
Aktualizoval(a): Vajskebrová Markéta 25.11.20

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3983 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-25]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3983.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
V Hadcích výskyt magnazitu, místy opálu., Pavel Bokr, 2002


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]