Mutěnínský lom a okolí

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Domažlice
Obec: Mutěnín
Katastrální území: Mutěnín, Starý Kramolín
Mapové listy: 21-21 Bělá nad Radbuzou, 21-213 Bělá nad Rabuzou
Lokalizace: Návrší mezi Starým Kramolínem a Mutěnínem, západně od silnice z Mutěnína do Starého Kramolína. Mutěnínský lom 0,8 km sz.od Mutěnína.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: V jv. části území opuštěný částečně zatopený Mutěnínský lom, celková rozloha 1,75 ha.Další opuštěné drobné lomy ve svahu.
Technický objekt: lom
ID: 396


Geologie

Geologická charakteristika: Opuštěné lomy v mutěnínském dioritovém masivuposkytují zásadní informace o vzájemných genetických a časových vztazích mezi dílčími intruzemi mutěnínského dioritového pně a jejich hostitelském prostředí exokontaktů - rohovců.V opuštěných lomech byl těžen poměrně homogenní, středně zrnitý amfibol-biotitický diorit, místy obsahující hypersten. Usměrnění horniny je minimální. Vzácně se objevují drobné, čočkovité, pegmatitové až aplitové žíly, zachycené průzkumnými vrty. Zahradnický J., Mackovčin P. a kol.(2005) popisují pouze PP omezený na bývalý Mutěnínský lom. V lomu se těžil středně zrnitý amfibolicko-biotitický diorit , místy s pyroxenaem a geranátem, který se pod názvem mutěnínský syenit užíval jako pomníkový kámen. V lomové stěně lze pozorovat kulovité zvětrávání dioritu.
Regionální členění: Český masiv > moldanubikum > magmatity v moldanubiku;
Český masiv > moldanubikum > metamorfní jednotky v moldanubiku
Stratigrafie: variské stáří vyvřelin, proterozoikum
Témata: petrologie, ložisková geologie
Jevy: intruze
Původ geologických jevů (geneze): magmatická, zvětrávání
Hornina: diorit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Mutěnínský lom. Kód AOPK ČR: 1325. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Opuštěné lomy poskytují zásadní informace o vzájemných genetických a časových vztazích mezi dílčími intruzemi mutěnínského dioritového pně a jejich hostitelském prostředí.Ojedinělý výskyt amfibol-biotitického dioritu jediný v malém, ale geologicky nesmírně významném bazickém mutěnínském masivku. Vyhlášení ZCHÚ: ONV Domažlice, 25. 9. 1990.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.


Literatura a další zdroje
  • Vejnar, Z. et al. (1981): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSSR 1 : 25 000, 21-213 Bělá nad Radbuzou. - ÚÚG Praha.
  • Zahradnický J., Mackovčin P. a kol.(2005): Plzeňsko a Karlovarsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek XI. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str.105, Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Václav Kopecký, 19.10.1994
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla, 04.10.2010


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 396 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-27]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/396.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam:
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .

Fotoarchiv
K této lokalitě nemáme fotografie ve fotoarchivu.

© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]