Baldovec - lom

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Prostějov
Obec: Rozstání
Katastrální území: Rozstání pod Kojálem
Mapové listy: 24-23 Protivanov, 24-233 Ostrov u M.
Lokalizace: 1020 m s. od kóty 581,1 Zadky
Přístup k lokalitě: s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Aktivní lom Kámen na kulmské droby. Střídání masivních drob, místy hrubozrnné, dále konglomeráty a prachovce, laminované. Vulk. žíla - lamprofyr ve střední a svrchní etáži.
Technický objekt: lom
ID: 3931


Geologie

Geologická charakteristika: V činném lomu 500 m sz. od obce Bladovec vychází šedé, nazelenalé, ve zvětralém stavu hnědošedé, středně až hrubě zrnité, místy slídnaté, hrubě lavicovité droby. V hrubě zrnitých drobách jsou vložky jemnozrnných drob, prachovců a jílovců. Jedná se o sedimenty hrubě rytmického flyše. Na bázi lavic se vyskytují štěrčíkovité petromiktní slepence s úlomky a klasty křemene, břidlic, prachovců, drob, pískovců, vulkanitů, granodioritů a rul o velikosti 2-5 cm. Ojediněle obsahují slepence vápencové valouny. Materiál je velikostně a zralostně nevytříděný, valouny jsou suboválné až subangulární, výjimečně angulární. Jedná se o nevyzrálý slepenec. Pod slepencovou bází následuje další sedimentární cyklus, který začíná jemně zrnitými drobami s vložkami prachovců a břidlic. V drobách je patrné pozitivní gradační zvrstvení, erozní zahloubení, proudové čeřiny a korytovitá tělesa. Ojediněle byly droby ve svrchní části drobně laminované. Báze drobových rytmů je ostrá s doprovodnými texturami, které dokládají přínos materiálu od JV k SZ. V břidlicích byla pozorována hojná rostlinná drť. Dále je na lokalitě vidět křehkou deformaci s migrací jemné uhelné hmoty s příčnou stavbou a sekundárním popraskáním. Vrstvy jsou ukloněny k JJV pod úhlem 28°. Ve střední a svrchní etáži na sv. okraji lomu je výrazná asi 2 m mocná žíla lamprofyru. Kontakt s okolními drobami a slepenci je ostrý, na okrajích jsou místy patrné schlazené okraje. Jemnozrnný lamprofyr obsahuje vyrostlice flogopitu a diopsidu. Hojné jsou až 5 mm mandle vyplněné kalcitem, případně také chloritem a analcimem. Byly nalezeny i automorfně omezené pseudomorfózy složené z kalcitu, chloritu a magnetitu, původní minerál se však určit nepodařilo. Základní hmota je tvořena lištovitým ternárním živcem, pyroxenem, flogopitem a přeměněným vulkanickým sklem. Z akcesorických minerálů je přítomen hlavně apatit a magnetit. V průsvitné těžké frakci dominují granáty a epidoty, tedy jde o běžnou asociaci rozstáňského souvrství.
Regionální členění: Český masiv > moravskoslezská oblast > moravskoslezské paleozoikum > předflyšové jednotky > drahanský faciální vývoj
Stratigrafie: spodní karbon (mississipp)
Témata: geologie, sedimentologie, vulkanologie
Jevy: charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , vulkanická
Hornina: droba, lamprofyr


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Výrazná asi 2 m mocná žíla lamprofyru. Kontakt s okolními drobami a slepenci.
Střety zájmů: těžba
Popis střetů zájmů: Těžba, případně nevhodná rekultivace.


Literatura a další zdroje
  • Baldík, V. et al. (2016): Vysvětlivky k základním geologickým mapám České republiky 1 : 25 000 24-233 Ostrov u Macochy. MS Archiv České geologické služby

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Roman Novotny, 15.04.2016
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 20.09.2017, Kukal Zdeněk, 25.09.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3931 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3931.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]