Lom Studenec
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Semily
Obec:
Studenec
Katastrální území:
Studenec u Horek
Mapové listy:
03-43 Jičín, 03-432 Nová Paka
Lokalizace:
Lom se nachází při v. okraji obce Studence, cca 300 m sz. od kóty 594 vrchu Horka
Přístup k lokalitě:
s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Rozsáhlý dvouetážový činný kamenolom v obci Studenec. V současnosti se těží permský olivinický bazalt až bazaltický andezit (melafyr).
Technický objekt:
lom
ID:
3903
Geologie
Geologická charakteristika:
V lomu převládají koherentní lávové proudy a ložní intruze melafyrů. Horniny jsou často masivní, složené z plagioklasu, olivínu a klinopyroxenu. V sv. části lomu se ve spodní etáži nachází lávové proudy se zřetelnými texturami polštářových láv melafyrů. Při bázi lomu vystupují textury s kulovitými útvary, které směrem do nadloží přecházejí v nepravidelné laloky melafyrů velikosti až 3 m. Polštáře a laloky mají zelené okraje tvořené převážně chloritem nahrazujícím původní sklo, jež vzniklo šokovým schlazením lávy při kontaktu s vodou. V mezerní hmotě polštářů a laloků jsou parné hyaloklastitové brekcie s angulárními až několika centimetrovými úlomky chloritizované lávy a skla. V blízkosti facie polštářových láv byla v s. stěně lomu odkryta i poloha subhorizontálně uložených, paralelně normálně i inverzně zvrstvených pyroklastik o mocnosti 3-4 m. Zrnitost tence vrstevnatých poloh pyroklastik se střídá od jemné až po hrubozrnnou. Místy hrubozrnější polohy obsahují i několika centimetrové fragmenty strusky a vulkanitů. Další poloha červenohnědých nevytříděných pyroklastik s hojnými vulkanickými bombami velikosti až 30 cm a fragmenty skel, litik a klastů křemene se nachází i v nejsvrchnější části s. stěny lomu Studenec. Zajímavá facie pyroklastik je vidět v j. části lomu, jde o kupu zvrstvených uloženin s převahou spečených útržků láv a strusky se sedimentární příměsí. Tyto aglutináty vycházejí částečně i při bázi sz. části lomu. Lom ve Studenci je okno do geologické historie uložení různých forem monogenetického bazického vulkanismu Kromě koherentních lávových proudů a ložních intruzí zde byly interpretovány lávové proudy vmístněné do jezera s texturami polštářových láv, uloženiny spečených havajských erupcí, i uloženiny pyroklastických proudů. Tato lokalita je známá především pro své bohaté mineralogické nálezy. Druhotně vzniklé odrůdy křemene nebo kalcitu se nachází často v mezerní hmotě hyaloklastitových brekcií nebo v mandlích melafyrů. Mineralizace Cu-Ag-V-Hg je vázána především na alterované zóny vulkanitů, nachází se zde ryzí měď, kuprit, chalkotrichit a chryzokol, méně malachit a vzácně azurit. Nalezeny zde byly i minerály s obsahem vanadu – vésigniéit a volborthit, ve formě neonově zelenožlutých povlaků, vzácně i roscoelit, v podobě černých lemů kupritu (Moravec, Pauliš 1990).
Regionální členění:
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > vulkanity permokarbonu > vulkanity-podkrkonošská pánev
Stratigrafie:
spodní perm
Témata:
geologie, mineralogie, vulkanologie
Jevy:
lávový proud, struskový kužel, vulkanoklastika
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická
Hornina:
bazaltandezit, pyroklastika, melafyr
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Dobře odkrytý profil lávovými proudy a pyroklastiky levínského vulkanického pole - ukázka variability eruptivních stylů permského bazického vulkanizmu. Naleziště nerostů.
Součást národního geoparku:
Český ráj
Střety zájmů:
právo vlastnické, těžba povrchová
Popis střetů zájmů:
Profily pyroklastiky jsou postupně odtěžovány.
Literatura a další zdroje
- Černý P., Sejkora J. (1997): Analcim ze studence u Jilemnice (Podkrkonoší). – Bull. min.-petr., odd., NM v Praze, Vol. 4-5, 220-221. Praha.
- Pauliš P., Janák P., Macháček V. (2001): Marmotom ze Studence, 7 km s. od Nové Paky. - Bull. min.-petr., odd., NM v Praze, Vol. 9, 311. Praha.
- Vavřín I., Frýda J. (1996): Mineralizace Cu-Ag-V-Hg v melafyru ze Studence u Jilemnice (Podkrkonoší). – Journal of Czech Geol. Soc., 41, 1-2, 33-39. Praha.
- MORAVEC, B. – PAULIŠ, P. (1990): Vesigniéit ze Studence u Jilemnice. – Čas. Mineral. Geol., 35, 4, 430–431. Praha.
- STÁRKOVÁ, M. – RAPPRICH, V. – BREUTKREUZ, CH. (2011): Variable eruptive styles in an ancient monogenetic volcanic field: examples from the Permian Levín Volcanic Field (Krkonoše Piedmont Basin, Bohemian Massif). – J. Geosci. 56, 2, 163–180.
- STÁRKOVÁ, M. – RAPPRICH, V. (2009): Styly erupcí monogenetického vulkanizmu v levínském vulkanickém poli v centrální části podkrkonošské pánve (spodní rotliegend, autun). –Zpr. Geol. Výzk. v Roce 2008, ČGS. Praha. 33–36.
- Stárková M.. et.al. (2016): Vysvětlivky k základni geologické mapě ČR 1 : 25 000 list 03-432 Nová Paka. MS archiv ČGS.
- RAPPRICH, MARCELA STÁRKOVÁ VLADISLAV. \"Nové lokality mafických pyroklastik severního okraje permského levínského vulkanického pole (spodní rotliegend) podkrkono ské pánve
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Zuzana Tasáryová, 11.01.2016
Aktualizoval(a):
Gürtlerová Pavla, 27.07.2016, Kukal Zdeněk, 08.09.2017, Stárková Marcela, 15.12.2017
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3903 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3903.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .