Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Sedmihorský peň

Vyhledávání

Sedmihorský peň

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Domažlice
Katastrální území: Mířkov, Darmyšl
Mapové listy: 2121, 21214,21212
Geologická správní oblast: Šumavské moldanubikum - okres KT; mold. Českého lesa; domažlické kryst.; zp.č. pluton; zp.č. bazické magmatity
Lokalizace: Území o ploše cca 16 km čtverečních mezi obcemi Darmyšl - Vidice - Mířkov - Mezholezy téměř pravidelného kruhového obrysu o průměru asi 4 km
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Koncentrická žulová intruze sedmihorského pně na okraji kladrubského masívu - prognózní plocha Sn - W rud, granity.
ID : 388

Geologie

Geologická charakteristika: Geomorfologicky a krajinářsky cenné uzemí, geomorfologicky zajímavé jsou výchozy biotitického granitu. Území je budováno z geologického hlediska pozoruhodnou koncentrickou intruzí tří odlišných typů granitů s metalogenetickou charakteristikou blízkou Sn - W granitům Krušných hor. Indicie Sn - W rud, šlichové anomálie kasiteritu, wolframitu a fluoritu. Směrem od okraje do středu se mění jeho minerální složení, přičemž různé vlastnosti hornin se spolu s tektonickými a klimatickými podmínkami odrážejí v geomorfologickém utváření krajiny. Vnější zóna budovaná porfyrickou biotitickou žulou vytváří okrajový prstenec vrcholů Sedmihoří: Šišku (512 m) a Chlum (609 m) na severu, nejvyšší Racovský vrch (619 m) a Vidický vrch (592 m)na západě a Rozsochu (600 m), Písečný vrch (582 m), Rybničný vrch (560 m) a Křakovský vrch (563 m) na jihu. Vnitřní zónu buduje biotiticko-muskovitická žula s ojedinělými vyrostlicemi draselného živce. Běžný je křemen kapkovitého tvaru. Tato hornina lépe zvětrává a tak tvoří deprese podél vrcholů vnějšího prstence. Jádro intruze je tvořeno tumalinicko-muskovitickou žulou s nízkým podílem slíd. Je odolnější než žula vnitřní zóny a tvoří nápadnou elevaci Stinného vrchu (545 m) v centru pně. V Sedmihoří se také výrazně projevují různé formy rozpadu žuly a pro jejich rozmanitost a množství je masiv uváděn jako území s nejlépe vyvinutými formami zvětrávání u nás (Mergl a Vohradský, 2000). Nachází se zde množství mrazových srubů, pseudokary, skalní hrnce, kamenné moře, skalní brána... Koncentrická žulová intruze náleží sedmihorskému pni při okraji kladrubského masívu. Na vymezeném území jsou asi 4 drobné lůmky. Stáří Sedmihorského pně je doatováno na 315-280 milionů let, jeho vznik nepochybně souvisí s variským vrásněním.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - magmatity v moldanubiku
Stratigrafie: variské (hercynské) stáří vyvřelin
Témata: petrologie, geomorfologie, ložisková geologie
Jevy: výchoz, charakteristická hornina, intruze, mrazový srub
Původ geologických jevů (geneze): magmatická, zvětrávání
Hornina: granit (žula)
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Morfologicky a krajinářsky cenné uzemí. Z geologického hlediska je pozoruhodná koncentrická intruze tří odlišných typů granitů s metalogenetickou charakteristikou blízkou Sn - W granitům Krušných hor.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.

Literatura

Vejnar, Z. et al. (1980): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSSR 1 : 25 000, 21-212 Staré Sedlo. - ÚÚG Praha; Mergl M., Vohradský O. (2000): Vycházky za geologickými zajímavostmi Plzně a okolí, Koura publising, Mariánské Lázně.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Kopecký Václav, 21.10.94
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla 17.08.10, Vajskebrová Markéta 12.08.21

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 388 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-19]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/388.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Jiří Rudolský, 1999


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]