Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Skalní defilé u Jiřičné

Vyhledávání

Skalní defilé u Jiřičné

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Klatovy
Katastrální území: Jiřičná
Mapové listy: 2231, 22313
Geologická správní oblast: Šumavské moldanubikum - okres KT; mold. Českého lesa; domažlické kryst.; zp.č. pluton; zp.č. bazické magmatity
Lokalizace: Skupina až 20 m vysokých skalních útvarů tvořících defilé se nachází na z. orientovaném prudkém svahu u komunikace z Petrovic u Sušice do Hartmanice na úrovni obce Jiřičná.
Přístup k lokalitě: - s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Skupina až 20 m vysokých skalních útvarů tvořících skalní defilé porfyrického amf-bt granodioritu se nachází na z. orientovaném prudkém svahu u komunikace z Petrovic u Sušice do Hartmanice na úrovni obce Jiřičná.
ID : 3859

Geologie

Geologická charakteristika: Výchozy jsou tvořeny porfyrickou varietou středně zrnitého amf-bt granodioritu. Kontakty granodioritu s okolními migmatity a migm. pararulami moldanubika jsou magmatické, ale často bývají modifikované modifikovaný jednou z deformačních fází postihujících i okolní horniny monotónní skupiny. V okrajových partiích těles je patrná subsolidová stavba paralelní s foliací v okolních horninách. Minerální asociace granodioritu je tvořena převážně plagioklasem, K-živcem, biotitem, amfibolem a křemenem. Vyrostlice draselného živce místy dosahují velikosti až 5 cm. Místy se vyskytuje i pyroxen. Z akcesorií bývá přítomen titanit, apatit, zikon, allanit, rutil a opakní minerály. Struktura horniny je granoblastická. Plagioklas (25–30%) je tence lamelovaný o velikosti 1–7 mm. Jeho zrna v sobě uzavírají biotit a křemen a jsou často sericitizována. Primární křemen je občas deformován a rekrystalovaná zrna tvoří očkovité agregáty. Amfibol je většinou šedozelený, místy světlý, která vznikl patrně přeměnou diopsidického pyroxenu. Svým složením odpovídají magnesiohornblendu. Relikty pyroxenu jsou zachovány uvnitř amfibolů a dorůstají velikosti až 1,5 mm V granodioritu je lokálně vyvinuta intenzivní vysokoteplotní subsolidová deformační stavba, která generelně zapadá k SSV pod mírnými až střednímy úhly. Tato foliace definuje prostorovou orientaci tohoto tělesa. Místy je v hornině zachována magmatická foliace definovaná tvarovou přednostní orientací vyrostlic draselného živce, biotitu a amfibolu. Magmatická stavbe je rotovaná do orientace mladší naložené stavby, která má v této části mapového listu penetrativní charakter.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - metamorfní jednotky v moldanubiku - moldanubikum Šumavy a jižních Čech
Stratigrafie: paleozoikum až proterozoikum
Témata: petrologie
Jevy: charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): magmatická
Hornina: granodiorit
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: typová lokalita horniny, porfyrický typ
Střety zájmů: nestabilita terénu
Popis střetů zájmů: lehce se sutí
Stav lokality: ucházející

Literatura

Žáčková E. a kolektiv autorů (2015): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR v měřítku 1 : 25 000 list 22313 Velhartice.- Česká geologická služba Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Žáčková Eliška, 09.06.15
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 12.09.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3859 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-20]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3859.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Vyrostlice draselného živce v středně zrnité základní hmotě tvořené živci, křemenem, amfibolem a biotitem., Eliška Žáčková, 2012
Výchozy v porfyrickém středně zrnitém amfibol-biotitickém granodioritu., Eliška Žáčková, 2012


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]