Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Historické podzemí ve Žluticích

Vyhledávání

Historické podzemí ve Žluticích

Všeobecná charakteristika

Kraj: Karlovarský kraj
Okres(y): Karlovy Vary
Katastrální území: Žlutice
Mapové listy: 1124, 11244
Geologická správní oblast: Tepelské, tachovské, smrčinské, svatavské, chebsko-dyleňské a slavkovské krystalinikum; durynsko-vogtlandské paleozoikum; karlovarský masiv (jv. část)
Lokalizace: Pod náměstím ve Žluticích, které je součástí městské památkové zóny, se pod středověkými měšťanskými domy zachovala řada historických sklepení ražených přímo ve skále. I když byla část sklepů ve druhé polovině 20. století zasypána a část je v soukromých domech veřejnosti nepřístupná, k návštěvě vybízejí sklepení pod budovou městského muzea v horní části náměstí. Návštěva historického podzemí je součástí prohlídky muzejní expozice, kde je vedle poutavých dokumentů o historii města vystavena řada artefaktů, včetně kopie Žlutického kancionálu, renesančního zpěvníku křesťanských písní z roku 1558. V dokonale zachované městské šatlavě z druhé poloviny 19. století, která byla funkční až do roku 1950, je navíc instalována pěkná expozice historie hrdelního a útrpného práva, které zde externě vykonávali kati z Chebu.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Středověká sklepení jsou ručně ražená ve dvou patrech pod budovou muzea a několika okolními domy v půdorysu asi 40 × 50 m, až asi 5 m pod úrovní náměstí (foto 9-1). Chodby jsou ražené v tzv. „žlutických svorech“, které vystupují také v širším okolí města.
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3812

Geologie

Geologická charakteristika: Hornina v podzemí je šedý až nažloutlý dvojslídný svor s hojným drobným granátem do 2 mm, četné jsou pásky a až 15 cm mocné budinované čočky šedého sekrečního křemene. Svor je velmi čerstvý, bez povlaků, sklepy se zdají být raženy docela nedávno. Foliace má generelní průběh SV–JZ se středními úklony na JV. Pevná čerstvá skála začíná pod 50–100 cm mocnou zónou zvětralého svoru, kvartérní sedimenty tu zcela scházejí. V dolním sklepení je ve skále tesaná nádrž na vodu s přiváděcím kanálkem. Asi 50 m ssz. od muzea, v odbočce k budově záchranné stanice, se v červnu 2012 objevil propad do dalšího sklepení asi 5 m hluboký. Svor zvaný „žlutický“ (Zoubek 1948) je typickou horninou granátové zóny tepelského krystalinika. Je petrograficky velmi fádní a skládá se křemene, oligoklasu, biotitu, muskovitu a granátu s akcesorickým ilmenitem, apatitem a zirkonem, ojediněle s rutilem a s turmalínem a místy s hojným sekundárním chloritem. Granát s převahou almandinové komponenty má výraznou, typicky prográdní „zvonovitou“ zonálnost s centry nabohacenými Mn a Ca, jejich koncentrace směrem k okraji zrn rychle klesají, zatímco rostou obsahy Fe a Mg (Žáček et al. 1993, 1998). Svor je výše metamorfovaným ekvivalentem fylitu popsaného na lokalitách 4 a 6, tj. jejich protolit byl podobný nebo identický.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien - proterozoikum Barrandienu, Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - tepelské krystalinikum
Stratigrafie: proterozoikum - neoproterozoikum (1000 - 542 Ma) - vend
Témata: geologie, strukturní geologie (tektonika), archeologie, petrologie, těžební činnost a její následky
Jevy: charakteristická hornina, deformační stavby, skalní dutina
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: svor
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Typická hornina pro okolí Žlutic (dvojslídný svor) velmi dobře odkrytá ve středověkých sklepeních
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: nejsou
Stav lokality: dobrý

Literatura

ŽÁČEK V. - CHÁB J. (1993): Metamorphism in the Teplá Upland, Bohemian Massif, Czech Republic (Preliminary report). - Bull. Czech Geol. Surv., 68, 3, 33-37. Praha.; ZOUBEK, V. (1948): Poznámky ke geologii krystalinika Českého masívu. - Sb. Stát. geol. úst. ČSR, odd. Akad. Věd., Ř. mat.-přír. Věd, 78, 8, 1-77. Praha.; Žáček et al. (2015) : Vysvětlivky ke geologické mapě 11-244 list Žlutice. - MS Archív ČGS Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Žáček Vladimír, 01.12.14
Aktualizoval(a): Žáček Vladimír 01.12.14, Kukal Zdeněk 16.09.17, Kukal Zdeněk 27.11.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3812 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-03-29]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3812.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Velmi čerstvý svor s křemennými sekrecemi ve stěně sklepení pod budovou muzena pod náměstím ve Žluticích. Dobře patrné jsou tzv. oškrty, rýhy po ruční ražbě., Vladimír Žáček, 2012
Přístupová část do dolní části sklepení pod budovou muzea v horní části náměstí ve Žluticích ražená v typickém „žlutickém svoru“., Vladimír Žáček, 2012


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]