Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Baška - peřeje Ostravice

Vyhledávání

Baška - peřeje Ostravice

Všeobecná charakteristika

Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres(y): Frýdek-Místek
Katastrální území: Kunčičky u Bašky
Mapové listy: 2522, 25221
Geologická správní oblast: Podslezská a slezská jednotka
Lokalizace: koryto Ostravice j. od silničního mostu z Bašky do Kunčiček u B.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: skalní peřeje v korytě řeky
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3806

Geologie

Geologická charakteristika: V korytě Ostravice v Bašce vystupují na dvou místech skalní prahy. Níže po proudu je to skalní práh tvořený lávou z těšínitové asociace s mandlovcovou texturou, která pravděpodobně představuje mělkou ložní žílu. V jejím podloží vystupují černošedé deformované a kontaktně postižené jílovce. Výše proti proudu jsou peřeje napříč tokem a pokračují proti proudu v délce asi 150 m. Skalní prahy jsou tvořeny lávou s mandlovcovou texturou a na pravém břehu jsou vyvinuty lávové polštáře až 210 cm v průměru. Hornina je šedozelený až černý jemno- až střednozrnný těšínitový pyroxenit s porfyrickou a ofitickou strukturou. Textura hornin je všesměrná. Z minerálů se na složení horniny nejvíce podílejí analcim, nefelín, plagioklasy a pyroxeny. V malém množství bývají přítomny alkalické živce, biotit a zeolity. Horniny jsou silně chloritizované a karbonatizované. V blízkosti kontaktů s jílovci se často nacházejí těšínity s mandlovcovou texturou. Mandle jsou vyplněny analcimem, kalcitem, křemenem a zeolity (především růžový harmotom). Současně je možno v tělesech těšínitů nalézt dutiny a pukliny vyplněné drůzami analcimu, kalcitem v hrubozrnných agregátech, křemenem, ojediněle ametystem a pyritem. Tmavošedé vápnité jílovce hradišťského souvrství se v peřejích vyskytují podřízeně a tvoří polohy do 3 m.Z jílovců pocházejí ojedinělé nálezy amonitů Costidiscus rakusi Uhlig a Partschiceras infundibulum (ďOrbigny) dokládající svrchní barem (Vašíček et al., 2004). Asociace měkkýšů Hokkaidoconcha sp., Homalopoma? sp., Katosira? sp. a lucinidních mlžů spolu s izotopovými daty ukazuje na ekosystém hlubokomořských vývěrů uhlovodíků (Kaim et al., 2013).
Regionální členění: Karpaty - flyšové pásmo - vnější (menilito-krosněnská) skupina příkrovů - slezská jednotka
Stratigrafie: mezozoikum - křída - spodní křída
Témata: litologie, paleontologie, mineralogie, vulkanologie
Jevy: láva, zkameněliny - fauna, minerál
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , vulkanická
Hornina: jílovec (lupek), vulkanit (neznámý)
Geologický význam: významný studijní profil, geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: typicky vyvinuté polštářové lávy v rámci hradišťského souvrství, paleontologická lokalita - ojedinělé společenstvo měkkýšů vázaného na hlubokomořské vývěry
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: nejsou známy
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: jako cenná paleontologická, mineralogická a vulkanologická lokalita zasluhují peřeje ochranu nejlépe v kategorii PP 26.11.2014;

Literatura

Gába, Z., Hladilová, Š., Houzar, S., Skupien, P., Vašíček, Z., Ziegler, V. (2002): Geologické vycházky Českou republikou. – Karolinum Praha, 493 s. Vašíček Z., Skupien P., Šulgan F. (2004): New Occurrences of Lower Cretaceous Ammonites in the Western Part of the Silesian Unit (Barremian – early Aptian, Outer Western Carpathians, Czech Republic). - Journal of the Czech Geological Society. 49, 41-56. Skupien, P. (2004): Nová lokalita minerálů hornin těšínitové asociace. – Minerál, 12, 2, 87-90. Kaim, A., Skupien, P., Jenkins, R.G. (2013): A new Lower Cretaceous hydrocarbon seep locality from the Czech Carpathians and its fauna. - Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 390, 42–51.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Bubík Miroslav, 13.10.14
Aktualizoval(a): Bubík Miroslav 26.11.14, Kukal Zdeněk 27.12.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3806 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-03-29]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3806.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Miroslav Bubík, 2012


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]