Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Bratronice hliniště

Vyhledávání

Bratronice hliniště

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kladno
Katastrální území: Bratronice u Kladna
Mapové listy: 1223, 12233
Geologická správní oblast: Barrandienské proterozoikum; tiský a čistecko-jesenický masiv
Lokalizace: Cihelna se nachází na severozápadním okraji obce Bratronice.
Přístup k lokalitě: - vstup na zvláštní povolení (vojenský prostor, lom, soukromý pozemek)
Charakteristika objektu: Činná těžebna spraší a sprašových hlín na výrobu cihlářské suroviny s dlouholetou tradicí.
Technický objekt: hliniště
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3790

Geologie

Geologická charakteristika: V současné době jsou zde odkryty spraše, sprašové hlíny, deluvioeolické a fluviální sedimenty ve třech etážích o výškách stěn 1–4 m, 6–7 m a 4–5 m.Díky možnosti dokumentace stále nových odkryvů, poskytuje tato lokalita jedinečnou příležitost pro prostorové studium vývoje sedimentárních prostředí během období mladšího kvartéru. V nejjižnější části hliniště blízko současného povrchu nivy (1 až 2 m nad nivou) se nalézají fluviální štěrkovitopísčité výplně divočících koryt, které jsou diskordantně uložené na podložních břidlicích neoproterozoického stáří.Většinou se jedná o štěrkovité písky s šikmým koritovitým zvrstvením. Na těchto fluviálních sedimentech je pak uložena akumulace spraše o mocnosti až 3 metrů. V sv. části pískovny jsou při bázi vyvinuty špatně vytříděné fluviální štěrky. Směrem do nadloží přecházejí do šikmo zvrstvených písků fluviálního prostředí a výše do pravidelně se opakujících poloh špatně vytříděného štěrku a písčitého prachu. Zde docházelo ke kombinaci deluviofluviální a fluviální sedimentace. Směrem do nadloží postupně vyznívají štěrkové polohy a ubývá písčité příměsi. V nadloží je mocná poloha spraše o mocnosti 2 až 4 m se dvěma horizonty špatně vyvinutých paleopůd vytvořených v období interglaciálu (Ložek – Žák 2011). Na základě předběžné analýzy těžkých minerálů lze předpokládat, že zdroj eolického materiálu pochází z eluvií neoproterozoických hornin v nejbližším okolí akomodačního prostoru hliniště Bratronice. V soupisu lomů (Vachtl et .al) je činnost těžebny zmiňována již skoro před 200 lety.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - kvartér - kvartér erozních oblastí Českého masivu
Stratigrafie: kenozoikum - kvartér
Témata: kvartérní geologie
Jevy: charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: spraš, štěrkopísek
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lokalita ukazuje přechod fluviálních sedimentů do eolických sedimentů. Je zde zastižena největší mocnost spraší a sprašových hlín na listu mapy 1:25 000. V současné době je zde jediněčná možnost vidět vývoj systému v 3D.
Střety zájmů: těžba povrchová, skládky odpadků
Popis střetů zájmů: Skládka komunálního odpadu poblíž vodního toku.
Stav lokality: ucházející

Literatura

M.Stárková et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 12-233 list Unhošť. - MS Archív ČGS Praha.; VACHTL, J. (1947): Soupis lomů ČSR, č. 22 – Okres Rakovník. – St. geol. úst. ČSR. 84s. Praha. ; LOŽEK, V. – ŽÁK, K. (2011): Sedimenty terciéru a kvartéru a geomorfologický vývoj na Křivoklátsku. – Bohemia centr., 31: 49–94. AOPK Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Štor Tomáš, 17.09.14
Aktualizoval(a): Štor Tomáš 17.09.14

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3790 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-03-28]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3790.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Tomáš Štor, 2014
Tomáš Štor, 2014


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]