Horka

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kladno
Obec: Braškov
Katastrální území: Braškov
Mapové listy: 12-23 Kladno, 12-233 Unhošť
Lokalizace: Severní okraj obce Braškov, s. a j. svah zářezu silnice R6 (km 14,5)
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Zářez rychlostní silnice odkrývá nesouvislý profil o délce více jak 200 m a výšce do 5 m. – transgrese křídových vápnitých prachovců (opuk) na neoproterozoické silicity (buližníky).
ID: 3785


Geologie

Geologická charakteristika: Zachyceny jsou zde neoproterozoické silicity (buližníky) a křídové vápnité prachovce (opuky) bělohorského souvrství (turon). Rozsáhlejší výchozy jsou odkryty v s. stěně zářezu. Při v. okraji (blíže mostu) jsou odkryty pouze horizontálně uložené sedimenty opuk. Křídové sedimenty zde mají charakter vápnitých prachovců, zčásti jemně mikrokrystalicky silicifikovaných. Kromě méně četných foraminifer je v hornině poměrně veliký obsah kalcifikovaných spikul (až 20 %, obvykle monoaxony). Jedná se tudíž o spongility. Jako akcesorická příměs do 1 % se objevují jak zrna klastického křemene tak glaukonitu. Sedimenty jsou laterálně mírně proměnlivé, což se projevuje zejména rozdílnou rozpadavostí. Více k Z, směrem k silicitovému kamýku, jsou opuky světle žluté a poměrně lehké. Vzácně se zde vyskytují ichnofosilie, fosilní houby (Laocoetis cf. vulgata). V jižní stěně zářezu mají opuky charakter písčito-prachovitý, ve vlhkém stavu dokonce jílovatí. V úlomcích se v suti objevují sytě okrové pískovce, místy dokonce až vápence (mikritické). Vápnité prachovce (opuky) v z. části defilé a v s. stěně zářezu přímo nasedají na silicitový suk. Ten pokračuje s. směrem na plochou kótu Horka (446,8 m), tvořenou také silicitem. V silničním zářezu je suk odkrytý přibližně v délce 50 m a výšce 4–10 m. Silicit je zčásti páskovaný, silně rozpukaný a pod bází křídy obvykle střípkovitě rozpadavý. Rozpukání je zčásti druhotně vyhojeno hematitem a limonitem. Původní oblé erozní povrchy se vyskytují vzácně v z. části defilé. Ojediněle se v přesunutých pozicích nacházejí silicitové valouny, vzniklé příbojem křídového moře. Epifauna (fauna přisedlá na původním skalním dně) bohužel nebyla doložena.
Regionální členění: Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - vltavsko-berounský vývoj;
Český masiv > bohemikum > Barrandien > proterozoikum Barrandienu > kralupsko-zbraslavská skupina
Stratigrafie: svrchní křída, neoproterozoikum
Témata: geologie, stratigrafie, litologie
Jevy: litologické rozhraní, transgrese
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: opuka, buližník


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Názorně odkrytý kontakt křídových opuk transgredujících na proterozoické buližníkové těleso.
Střety zájmů: dopravní stavby
Popis střetů zájmů: Lokalita se nachází přímo v zářezu rychlostní komunikace (R6)..Lokalita je špatně přístupná. Samotné výchozy hornin jsou od silnice oddělené starým dřevěným zátarasem o výšce cca 1,2 m.


Literatura a další zdroje
  • M.Stárková et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 12-233 list Unhošť. - MS Archív ČGS Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavel Čáp, 11.09.2014
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 25.09.2017, Kukal Zdeněk, 26.09.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3785 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3785.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality: špatný

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]