Lhota u Žiliny
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Středočeský kraj
Okres(y):
Kladno
Obec:
Lhota
Katastrální území:
Lhota u Kamenných Žehrovic
Mapové listy:
12-23 Kladno, 12-233 Unhošť
Lokalizace:
Kóta 463,0 (Spanilá Hůra) ležící cca 1,5 km z. od obce Lhota, cca 500 m s. od silničky - spojky ze Lhoty na křižovatku se silnicí č. 116 vedoucí do Lán
Přístup k lokalitě:
terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Morfologicky výrazný hřbítek s několika opuštěnými lumky a četnými drobnými výchozy
ID:
3779
Geologie
Geologická charakteristika:
Morfologicky výrazný hřbítek subvulkanického ryolitu v ukončení protáhlého tělesa sv.-jz. směru tzv. sýkořické žíly (subvulkanického ryolitu od Sýkořic). Horninu tvoří šedý až béžový místy narůžovělý ryolit. Silicifikovaný pevný ryolit byl v minulosti využíván patrně jako místní stavební kámen, o čemž svědčí řada již zasutých a opuštěných lůmků a jam na této lokalitě. Horninu je možno pozorovat na odkryté stěně jednoho z lůmků, cca 3 m vysoké v z. části lokality. Zdánlivě masivní ryolit šedé až šedorůžové barvy má porfyrickou texturu s drobnými fenokrysty křemene a živců. Makroskopicky viditelnější křemeny dosahují velikosti až 5 mm. Při mikroskopickém studiu můžeme pozorovat magmatickou korozi zrn křemene a sericitizaci a kaolinizaci živců. Základní hmota je jemnozrnná, tvořena je směsí živců, křemene, muskovitu a sericitu. Matrix je většinou rekrystalovaný. Odhadovaná mocnost tělesa ryolitu v nedalekém na z. ležícím lůmku je několik m až prvních desítek m (Toula 1969).Další těleso ryolitu vychází cca 600 m od popisované lokality sv. směrem. I zde se hornina těžila, zůstal tu malý zatopený lůmek s lekníny a dalším vodním rostlinstvem. Je pravděpodobné, že obě tělesa spolu v hloubce souvisejí a pokračují do podloží karbonských sedimentů kladensko-rakovnické pánve. Ryolity leží v povrchovém sv. ukončení protáhlého tělesa sv. jz. směru pokračujícího na z. na sousední mapový list 12-144 Lány. Jsou součástí ryolitových žilných těles táhnoucích se v délce několika km z jv. části listu 12-144 Lány na list 12-323 Podmokly až k Sýkořicím na sv. okraj křivoklátsko-rokycanského pásma. Tato lokalita představuje ukázku vulkanismu, jež se projevoval v období furongu až spodního ordoviku (Vidal et al. 1975; Drost et al. 2004; Žák et al. 2013) a doprovázel suchozemský vulkanismus kambrického křivoklátsko-rokycanského pásma.
Regionální členění:
Český masiv > bohemikum > Barrandien > skryjsko-týřovická pánev
Stratigrafie:
"svrchní kambrium" (cca oddělení furong)
Témata:
geologie, geomorfologie, vulkanologie
Jevy:
charakteristická hornina, skalní hřbet
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická
Hornina:
ryolit
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Křivoklátsko
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Ukázka subvulkanické činnosti jež probíhala v kambriu, ukončení významné tzv. sýkořické žíly pokračující jz. směrem k okraji křivoklátsko-rokycanského pásma.
Střety zájmů:
lesnictví, vegetace
Popis střetů zájmů:
Lokalita se nachází ve vzrostlém lese
Literatura a další zdroje
- M.Stárková et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 12-233 list Unhošť. - MS Archív ČGS Praha.
- TOULA, J. (1969): Závěrečná zpráva kladensko, surovina: kámen. – MS Čes. geol. služba – Geofond. Praha.
- Vidal et al. (1975):Radiometric age of volcanics of the Cambrian Křivoklát-Rokycany complex (Bohemian Massif). Geol. Rundsch. 64, 2, 563–570.
- ŽÁK, J. – KRAFT, P. – HAJNÁ, J. (2013): Timing, styles, and kinematics of Cambro–Ordovician extension in the Teplá–Barrandian unit, Bohemian Massif, and its bearing on the opening of the Rheic Ocean. – International Journal of Earth Sciences, 102: 415–433.
- Drost et al. (2004):New data on the Neoproterozoic–Cambrian geotectonic setting of the Teplá–Barrandian volcanosedimentary successions: geochemistry, U–Pb zircon ages, and provenance (Bohemian Massif, Czech Republic). – Int. J. Earth. Sci. 93: 742–757
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Marcela Stárková, 22.08.2014
Aktualizoval(a):
Gürtlerová Pavla, 21.10.2015
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3779 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3779.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .