Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Čilá - rokle

Vyhledávání

Čilá - rokle

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Rokycany
Katastrální území: Čilá
Mapové listy: 1232, 12323
Geologická správní oblast: Barrandienské paleozoikum; blanická brázda
Lokalizace: jz. od Slapnického Mlýna, cca 800 m jv. od Čilé.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Rokle spadající od západu k zbirožskému potoku - styk sedimentů bazálního kambria a podložního neoproterozoika.
ID : 3760

Geologie

Geologická charakteristika: V rokli na levém úbočí Zbirožského potoka je patrný diskordantní styk sedimentů bazálního kambria a podložního neoproterozoika. Po levé hraně rokle sestupuje skalní výchoz bazálních milečských slepenců (díky svému úklonu 135/45º), ve dně rokle je pak vidět jeho kontakt s neoproterozoikem, tvořeným drobami a břidlicemi. Odkrytá mocnost bazálních slepenců kambria je zde kolem 10 m. Směr sklonu neoproterozoika je 4/50º, vzájemná hranice je tedy úhlově diskordantní. Výše ve sledu kambria pak následují kompaktní, kostkovitě rozpadavé narezlé droby, které vycházejí i v okolních roklích a místy poskytly zajímavou fosilní faunu. Mergl – Kordule (2008) odsud popisují nálezy lingulidních ramenonožců a další skeletové fauny (lokalita Čilá). Litologicky jsou bazální milečské slepence jemně až středně zrnité, v jejich složení převažují bílé až šedě zbarvené valouny křemene a silicitů (buližníků) o velikosti 1–5 mm. Ojediněle se v základní hmotě vyskytují klasty 1–2–3 cm velké. Podložní droby neoproterozoika jsou šedočerné, na puklinách narezlé, středně zrnité a jsou dobře odkryté v horní části rokle.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien, Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien - paleozoikum Barrandienu - přibramsko-jinecká pánev (skryjsko-týřovické kambrium)
Stratigrafie: paleozoikum - kambrium, paleozoikum - kambrium - střední kambrium
Témata: stratigrafie, litologie, paleontologie, sedimentologie
Jevy: stratotyp, diskordance
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: slepenec (konglomerát) , droba, břidlice, prachovec (siltovec)
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Podle posledních koncepcí lokalita představuje nově navržený stratotyp slapnického členu (Fatka et al. 2011) a je tedy důležitá nejen z hlediska litologie, paleontologie, ale také stratigrafie Barrandienu.
Součást VCHÚ: CHKO Křivoklátsko
Součást Geoparku: Barrandien
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy žádné střety zájmů
Stav lokality: ucházející

Literatura

FATKA, O. – MICKA, V. – SZABAD, M. – VOKÁČ, V. – VOREL, T. (2011): Nomenclature of Cambrian lithostratigraphy of the Skryje-Týřovice Basin. – Bull. Geosci. 86, 4, 841–858.; MERGL, M. – KORDULE, V. (2008): New Middle Cambrian lingulate brachiopods from the Skryje-Týřovice area (Central Bohemia, Czech Republic). Bull. Geosci. 83, 1, 11–22.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Vorel Tomáš, 01.04.14
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 19.09.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3760 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-18]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3760.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Kontakt bazálních pískovců a slepenců kambria (u kladiva) s podložními břidlicemi a drobami neoproterozoika v rokli jv. od Čilé. , Tomáš Vorel, 2014
Rokle jv. od Čilé, na levém břehu Zbirožského potoka s výchozy sedimentů bazálního kambria i podložního neoproterozoika. , Tomáš Vorel, 2014


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]