Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Břevniště (895,3m)

Vyhledávání

Břevniště (895,3m)

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihočeský kraj
Okres(y): Český Krumlov
Katastrální území: Boletice
Mapové listy: 3223, 32231
Geologická správní oblast: Šumavské moldanubikum - jv. část (okresy ST, PT, CK, CB, PI)
Lokalizace: 850m SSZ od kóty Břevniště (895m), 400m JV od bývalé vsi Bezděkov, kóta 897m. V sv. cípu mapy 32-231 se nachází zaniklá obec Bezděkov, kam lze dojet autem od severu z Chvalšin po lesní cestě. Na cestu je nutno zahnout ze silnice č. 166 za chvalšinským hřbitovem k západu a asi po 5,2 km jízdy odbočit na bezděkovskou cestu a pokračovat k jihu asi 3,3 km. Vjezd je pouze na povolení VVÚ Boletice.Na východě je bývalá obec lemována zalesněným hřbetem s několika skalkami granulitů a granulitových rul masivu Blanského lesa. Popisovaná lokalita je vzdálena asi 500 m lesem jv. od středu obce.
Přístup k lokalitě: - vstup na zvláštní povolení (vojenský prostor, lom, soukromý pozemek)
Charakteristika objektu: Skalní výchozy - litologický kontakt felzického granulitu a granulitové ruly
ID : 3729

Geologie

Geologická charakteristika: Na lokalitě lze sledovat litologický kontakt felzického granulitu s granulitovou rulou. V granulitových rulách v nižším stupni přeměny dominují retrográdní metamorfní foliace (v regionálním pojetí S3), které se pod mírnými úhly uklánějí k SZ až ZSZ a vykazují syntektonický rozpad granátu na biotit a kyanitu na sillimanit. Těmto stavbám odpovídá i litologický kontakt granulitu na granulitové ruly. Stavby S3 obsahují relikty starších vysokotlakých staveb, nejčastěji ve formě sevřených vrás decimetrových rozměrů. Granulitová rula se vyznačuje nižší kompaktností (v porovnání s felzickými granulity) a je výrazně páskovaná. Jedná se o tmavě šedé, jemnozrnné horniny s převládající lepidogranoblastickou strukturou. Hlavní minerální komponenty představují živce, křemen, granát a biotit, vedlejší minerály jsou kyanit, sillimanit a muskovit, někdy i spinel. Zachovaný kyanit se vyskytuje buď jako inkluze v granátu nebo přímo v matrix jako relikty, které jsou nahrazovány sillimanitem nebo rozložené na směs spinelu, korundu, safirínu a plagioklasu. Leukokrátní granátický granulit je jemnozrnná, světle béžová až bělavá, masivní hornina s všesměrnou strukturou. Makroskopicky jsou patrná tmavě červená zrnka granátu. Tento druh granulitu je pro svůj vzhled nazýván „bělokámen“. Hlavní horninotvorné minerální složky tvoří plagioklas, K–živec, křemen a granát, vedlejší minerály jsou biotit, kyanit a reliktně cordierit.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - metamorfní jednotky v moldanubiku - moldanubikum Šumavy a jižních Čech
Stratigrafie: paleozoikum
Témata: litologie
Jevy: litologické rozhraní
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: granulit, rula
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Litologický kontakt felzického granulitu a granulitové ruly
Součást VCHÚ: CHKO Šumava
Střety zájmů: vojenství
Popis střetů zájmů: vojenský prostor VVÚ Boletice
Stav lokality: dobrý

Literatura

Pertoldová J., Nahodilová R. eds (2013): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1:25 000 list 32-231 Horní Planá. - MS, ČGS Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Doláková Eva, 09.10.13
Aktualizoval(a): Pertoldová Jaroslava 16.10.13, Kukal Zdeněk 29.09.17, Kukal Zdeněk 29.09.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3729 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-29]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3729.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Kontakt felzického granulitu a granulitové ruly v nižším stupni přeměny, SN198., Jaroslava Pertoldová, 2012


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]