Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Knížecí stolec

Vyhledávání

Knížecí stolec

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihočeský kraj
Okres(y): Český Krumlov
Katastrální území: Uhlíkov u Českého Krumlova
Mapové listy: 3223, 32231
Geologická správní oblast: Šumavské moldanubikum - jv. část (okresy ST, PT, CK, CB, PI)
Lokalizace: Mrazové sruby v okolí vrcholu Knížecího stolce 1236 m n.m. K lokalitě je dobrý přístup po modré turistické značce pěšky nebo na kole ze Záhvozdí. Cesta je pro zdatnější turisty a trvá pěšky i s návratem asi 4 hodiny.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Mrazové sruby v durbachitech, magmatická foliace v durbachitech
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3721

Geologie

Geologická charakteristika: Na vrcholu Knížecího stolce 1236 m n.m. byla v roce 2012 postavena dřevěná trámová rozhledna, která nahradila rozhlednu z roku 1938. Z rozhledny jsou k jihu dobře vidět pohraniční šumavské vrcholy Smrčina, Hraničník a Plechý, k severu se otevírá pohled do vnitrozemí. Při dobré viditelnosti dohlédnete až k Alpách. Skalní sruby v okolí vrcholu jsou tvořeny amfibol–biotitickým porfyrickým melagranitem až melasyenitem (durbachit) s doklady blokového rozpadu podle pravidelného systému strmých puklin, orientovaných ve směrech SSV–JJZ a ZSZ–VJV. V okolí výchozů se vyskytují balvany, místy tvořící rozsahem omezená kamenná moře, která jsou produktem rozpadu skalních výchozů zejména v periglaciálním období pleistocénu. Lokalita je význačná zejména z pohledu typického výskytu plošně nejrozšířenější variety v rámci tělesa plutonu Knížecího stolce. Jedná se o středně–zrnitý, porfyrický amfibol–biotitický melagranit až melasyenit (durbachit), který obsahuje hojné, výrazně přednostně uspořádané vyrostlice draselného živce (ortoklasu) o rozměrech ~1x2 cm. V základní hmotě je možné pozorovat biotit, amfibol, plagioklas (oligoklas), draselný živec a křemen. V akcesorickém množství se vyskytuje apatit, zirkon, titanit a ilmenit. Vnitřní stavba horniny má převážně magmatický charakter, jedná se o magmatické foliace definované přednostní prostorovou orientací vyrostlic draselného živce a biotitu. Plochy přítomné sekundrání magmatické foliace s přítomností paralelně orientovaných mafických mikrogranulárních enkláv upadají pod mírnými úhly k SZ až SSZ. Na lokalitě byly místy pozorovány magmatické lineace (lineární přednostní prostorová orientace draselných živců) s mírnými úklony k S. V regionálním měřítku plutonu Knížecího stolce se jedná o sekundární stavby odrážející tektonické procesy subvertikálního zkrácení horninového komplexu v závěrečné etapě krystalizace durbachitového magmatu.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - metamorfní jednotky v moldanubiku - moldanubikum Šumavy a jižních Čech - granulitové těleso Blanského lesa
Stratigrafie: variské (hercynské) stáří vyvřelin
Témata: geologie, petrologie
Jevy: charakteristická hornina, mrazový srub
Původ geologických jevů (geneze): magmatická
Hornina: durbachit
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Petrograficky zajímavá lokalita. Magmatické foliace definované přednostní prostorovou orientací vyrostlic draselného živce a biotitu.
Součást VCHÚ: CHKO Šumava
Střety zájmů: vojenství
Popis střetů zájmů: Součást vojenského prostoru Boletice
Stav lokality: dobrý

Literatura

Pertoldová J., Nahodilová R. eds (2013): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1:25 000 list 32-231 Horní Planá. - MS, ČGS Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pertoldová Jaroslava, 08.10.13
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 29.09.17, Kukal Zdeněk 07.11.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3721 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-25]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3721.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Mrazové sruby v okolí vrcholu Knížecího stolce 1236 m n. m., Jaroslava Pertoldová, 2012


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]