Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Bedřichovice-lom

Vyhledávání

Bedřichovice-lom

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Brno-venkov
Katastrální území: Šlapanice
Mapové listy: 2443, 24431
Geologická správní oblast: Drahanský a mírovský kulm, moravský a mladečský kras
Lokalizace: 1050 m ZJZ od kostela v Bedřichovicích
Přístup k lokalitě: - terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: bývalý lom, vintocké vrstvy (vápence) macošského souvrství, stáří frasn
Technický objekt: lom
ID : 3701

Geologie

Geologická charakteristika: Jedná se o starý, již zarůstající stěnový lom založený ve vintockých vrstvách (vápencích) macošského souvrství. Rozměry lomové stěny jsou přibližně 40 × 5 m. Lokalita je unikátní v tom, že vintocké vrstvy macošského souvrství téměř v celém Moravském krasu nevycházejí na povrch. Lom u Bedřichovic detailně sedimentologicky a mikrofaciálně zpracoval Synek (1997). Byly zde zjištěny střídající se šedé, šedohnědé, lavicovité až deskovité biomikritové vápence s šedými, masivními, lavicovitými biodetritickými vápenci. Lavice a desky biomikritových a biodetritických vápenců se střídají s tenkými (do 7 cm), výrazně laminovanými polohami vápnitých prachovců. Vápence jsou tvořeny buď jemnozrnným mikritem anebo peloidovým vápencem typu packstone. Kromě ojedinělých klastů křemene obsahují kalcisféry řas a hojné schránky radiolarií, spikul hub a ostrakodů. Vzácně byli objeveni konodonti, trilobiti a tentakuliti. Vintocké vrstvy představují předútesové kalciturbidity uložené na horní a střední části karbonátového svahu. Na základě studia foraminifer byly vápence zařazeny do srchní části foraminiferové zóny Mutiseptida corallina–Eonodosaria evlanensis, stáří srchního frasnu (Synek 1997). V lomu byla zjištěna relativně monotónní stavba, dokumentované vrstevnatosti se uklánějí převážně k SSV, osa stavby má průměrnou orientaci 125/25. Lomové stěně dominuje výrazná, velmi strmá střižná zóna sz.–jv. směru s velmi dobře vyvinutými střižnými vrásami (sevřené vrásy s intenzivně deformovanými jádry). Rýhování změřené na jedné z vrstevních ploch má orientaci 292/17. Dále zde byla zdokumentována jedna drobná střižná zóna s levostranným smyslem pohybu (4/38) velmi malého rozsahu.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moravskoslezská oblast - moravskoslezské paleozoikum
Stratigrafie: paleozoikum - devon - svrchní devon - frasn
Témata: paleontologie, sedimentologie, stratigrafie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy: zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: vápenec
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: jediný výchoz na listu Šlapanice - vintocké vrstvy (vápence) macošského souvrství, stáří frasn
Střety zájmů: zemědělství
Popis střetů zájmů: bez přístupové cesty v poli
Stav lokality: dobrý

Literatura

Synek (1997): Devonské vápence v okolí Bedřichovic. MS diplomová práce, Přírodovědecká fakulta Masarykovy university, Brno.` Tomanová Petrová P. et al. (2013): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 24-431 Šlapanice . Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Gilíková Helena, 13.09.13
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 20.09.17, Kukal Zdeněk 25.09.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3701 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-25]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3701.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Pavla Tomanová Petrová, 2013


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]