Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Homole

Vyhledávání

Homole

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Tachov
Katastrální území: Kříženec
Mapové listy: 1141, 11413
Geologická správní oblast: Tepelské, tachovské, smrčinské, svatavské, chebsko-dyleňské a slavkovské krystalinikum; durynsko-vogtlandské paleozoikum; karlovarský masiv (jv. část)
Lokalizace: Izolovaný kopec (681 m n.m.), 8 km jv. od Mariánských Lázní a 6 km na vjv. od Chodové Plané.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Opuštěný stěnový lom v jižní straně pahorku. Dnes zčásti upraveno jako občasné vojenské cvičiště, lomová stěna dobře zabezpečena a přístupná.
Technický objekt: lom
ID : 368

Geologie

Geologická charakteristika: Návrší Homole představuje relikt lávových příkrovů pravděpodobně z překryté a vyplněné lokální přívodní dráhy. Stáří je stejně jako u všech mladých vulkanitů západních Čech oligocénní. Složení horniny je olivinický bazalt s rhonitem (Shrbený 1979). Ve spodní části lomové stěny jsou odkryty kulovité, zčásti cibulovitě rozpadavé bazalty, doprovázené běložlutým, rezavě skvrnitým jílem, který představuje dokonale rozložený původní bazalt. Charakter větrání svědčí o tom, že lávový proud natekl do vody, pravděpodobně do mělké vodní nádrže, kterou zcela vyplnil, protože svrchní část lávy v lomovém odkryvu je neporušena.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - terciér Českého masivu - terciér - rozptýlené alkalické vulkanity v ČM
Stratigrafie: kenozoikum - terciér (paleogén - neogén)
Témata: vulkanologie, petrologie, geomorfologie
Jevy: lávový proud
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická
Hornina: bazalt (čedič)
Geologický význam: významný studijní profil, geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lokalita představuje jeden z příkladů samostatných vulkanických těles, vzniklých v oligocénu, prorážející mladoprvohorní metamorfity. Takových těles je sice v širším okolí Mariánských Lázní více, ale Homole představuje příklad, kde lávové proudy stékaly do vodní nádrže (patrně lokální malé jezírko), vyplnily ji a horní část již je suchozemská. Zajímavý přírodní útvar.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Vzhledem k tomu, že ještě v roce 1992 byl prostor opuštěného lomu využíván jako vojenské (řidičské) cvičiště, nehrozilo nebezpečí případného zničení lokality skládkou. Zájmová stěna je od cvičné dráhy oddělena bariérou.
Stav lokality: ucházející

Literatura

Shrbený, O. (1979): Geochemistry of the West Bohemian neovolcanics. - Čas. mineral. geol., 24, 1. Praha. Hradecký, P. (1992): Tertiary volcanics in W. Bohemia. - Abstracts, geological model of W. Bohemia in relation to the deep borehole KTB in the FRG. MS ČGÚ Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Hradecký Petr, 18.11.93
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla 01.08.10

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 368 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-18]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/368.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Markéta Vajskebrová, 2004
Markéta Vajskebrová, 2004


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]