Modřická cihelna

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Brno-venkov, Brno-město
Obec: Brno, Modřice
Katastrální území: Přízřenice, Modřice
Mapové listy: 24-34 Ivančice, 24-342 Brno jih
Lokalizace: 1,5 km sz. od kostela v Modřicích.
Přístup k lokalitě: vstup na zvláštní povolení (vojenský prostor, lom, soukromý pozemek)
Stručná charakteristika: Horní část bývalé cihelny. Výchoz ve spraši v odlučné hraně antropogenně způsobeného sesuvu.
Technický objekt: hliniště
ID: 3646


Geologie

Geologická charakteristika: V bývalé cihelně v Modřicích bylo odkryto stratigraficky významné souvrství spraší a půd, řazené mezi standardní profily svrchního pleistocénu. Dnes je odkryta jen svrchní část v podobě odlučné stěny antropogenně (starou těžbou) vyvolaného sesuvu v z. části bývalé cihelny (foto 9-15). Jde asi o 6 m vysokou stěnu se souvrstvím slídnatých spraší (foto 9-16) s jedním málo výrazným půdním horizontem, v jehož podloží je poloha zvrstvených písčitých spraší s collumelovou faunou. Na bázi odkryvu byl v těchto sedimentech zachován blíže neurčený zvířecí paroh, patrně přemístěný soliflukcí.Tato lokalita byla středem zájmu mnoha badatelů již od předválečného období (Pelíšek 1940); seznam veškeré literatury, týkající se lokality Modřice je uveden v práci Valocha (2004). V podloží tohoto souvrství se místy nachází střednopleistocénní fluviální akumulace Svratky (Valoch 2004). Její největší mocnost ca. 8 m byla zjištěna sondou v roce 1954 v místech blíže silnici. Při postupu těžby byly však zjištěny jen soliflukcí rozvlečené štěrky jako doklad složitého kvartérně-geologického vývoje této fluviální akumulace. Není vyloučeno, že šlo eventuelně i o přemístěné štěrky z vyšší tuřanské terasy (Musil et al. 1955, Karásek et al. 1998). Přes tyto lokální problémy má modřická terasa v brněnské kotlině značný význam a opodstatnění jako geostratigrafický fenomén. Popsaná terasová úroveň byla zaváta spraší téhož stáří, ale bez doložených fosilních půd. V posledním interglaciálu mezi středním a svrchním pleistocénem se zde vyvinul komplex zdvojených půd (PK III, Stillfried A). Ve svrchnopleistocénních spraších se v interstadiálech vyvinuly černozemě PKII a málo výrazný půdní horizont PK I (Stillfried B, Smolíková 1968). Spraše a půdy byly datovány i archeologicky, nálezy paleolitických kamenných nástrojů (Pelíšek 1949, Valoch 2004). Nejstarší artefakt ze středního paleolitu byl zhotoven z modravě šedého rohovce patrně ze Stránské skály. Ostatní mladší z hnědého křemence, spongilitu, nahnědlého křemene. Z období mladého paleolitu pocházejí 2 artefakty z rohovce Stránské skály a jurského rohovce s černou patinou (Valoch 2004).
Regionální členění: Český masiv > kvartér > kvartér akumulačních oblastí Českého masivu
Stratigrafie: svrchní pleistocén
Témata: kvartérní geologie, sedimentologie, paleontologie
Jevy: cicváry
Původ geologických jevů (geneze): eolická (činnost větru)
Hornina: spraš


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Zbytek původně velmi významného sprašového pokryvu v nadloží štěrků modřické terasy. Význam jako geostratigrafický fenomén
Střety zájmů: průmysl
Popis střetů zájmů: Součást bývalé těžebny dnes využívané pro drcení a sklad stavební suti


Literatura a další zdroje
  • Buriánek, D. et al.(2012): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR 1:25 000, list 24-342 Brno-jih. - MS, Česká geologická služba.
  • KARÁSEK, J. – SEITL, L.– VALOCH, K. (1998): Geomorphological and stratigraphic problems of loess series in Modřice near Brno. – Moravian geographical reports, 6, 1, 18–31.
  • MUSIL, R. – VALOCH, K. – NEČESANÝ, V. (1955): Pleistocénní sedimenty okolí Brna. – Sbor. geol. Věd, Anthropozoikum, 4, 107–168.
  • PELÍŠEK, J. (1940): Studie diluviálních půd (ve spraších) a diluviálního podnebí v oblasti svrateckého úvalu na Moravě.
  • PELÍŠEK, J. (1949): Příspěvek ku stratigrafii spraší svrateckého úvalu. Práce moravskoslezské akademie přírodních věd, Brno.
  • SMOLÍKOVÁ, L. (1968): Geneze mladopleistocenních půd v Modřicích u Brna na základě půdní mikromorfologie. – Čas. Min. Geol., Praha. 199–209.
  • VALOCH, K. (2004): Pleistocenní sedimenty a paleolitické artefakty z cihelny v Modřicích u Brna. –Archeologické rozhledy LVI-2004, Praha. 619–626

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jan Vít, 22.11.2012
Aktualizoval(a): Tomanová Petrová Pavla, 10.07.2014


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3646 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-05]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3646.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: malá
Geologický význam: významný studijní profil
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]