Nákle

Všeobecná charakteristika

Kraj: Pardubický kraj
Okres(y): Chrudim
Obec: Heřmanův Městec
Katastrální území: Heřmanův Městec
Mapové listy: 13-41 Čáslav, 13-414 Ronov nad Doubravou
Lokalizace: severozápadní a severní okraj zástavby Heřmanova Městce, v blízkosti železniční tratě
Přístup k lokalitě: vstup na zvláštní povolení (vojenský prostor, lom, soukromý pozemek)
Stručná charakteristika: skalní výchozy, hydrogeologické vrty
ID: 3600


Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita se nachází na jižním okraji české křídové pánve, na erozním okraji chrudimské křídy, v území tzv. heřmanoměstecké deprese. Skalní podloží je z geologického hlediska vulkanické diabasové těleso protažené směrem severozápad-jihovýchod, které je šikmo proťato železniční tratí. Vznikl tak 60 m dlouhý odkryv, kde je možno pozorovat nasedání křídových sedimentů na diabasový podklad, podobně jako dále k východu, kde v prostoru mezi tratěmi je zčásti plošně odkryt povrch tohoto tělesa. Křídové sedimenty jsou cenomanského a spodnoturonského stáří, zachované zpravidla v prohlubních v diabasovém tělese. Tyto deprese, označované jako „kapsy“, tvoří erozně obnažený reliéf v oblasti příbojové zóny. Jsou vyplněny sedimenty, které obsahují četnou fosilní faunu dokládající bohatý život na dně a při pobřeží svrchnokřídového moře. Mezi nejběžnější nálezy patří schránky ústřic (např. Rastellum diluvianum, Amphidonte reticulatum), spongie (rody Laocaetis, Guettardiscyphia, Siphonia, Chonella), koráli (Synhelia gibbosa, Moltkia foveolata), ostny ježovek (Tylocidaris sorigneti, Tylocidaris vesiculosa), ramenonožci (Terebratula biplicata, Cyclothyris zahalkai) a zuby žraloků (Cretolamna appendiculata, Scaphanorhynchus raphiodon). Velké množství koster spongií (živočišných hub) dokládá již relativně klidné prostředí, během kterého docházelo k sedimentaci hornin na této lokalitě v období spodního turonu. Tyto sedimenty, které tvoří nejmladší část výplně „kapes“ jsou zároveň nejmladšími dochovanými sedimenty křídového stáří na lokalitě. Lokality Nákle a Chrtníky představují v současnosti jediné odkryvy v Železných horách, kde je možno studovat fosilní organismy přitmelené ke skalnímu dnu. Na ohlazeném povrchu diabasu lze pozorovat přitmelené misky mlžů (Atreta sp., Spondylus sp., Amphidonte sigmoideum), schránky foraminifer (Bedelloidina cribrosa, Acruliammina longa), korálů (Moltkia sp.) a serpulidních červů (Spiroserpula sp.). Západně od této lokality dochází k rychlému zvýšení mocnosti svrchnokřídových sedimentů na cca 60 metrů, horniny jsou důležitým kolektorem podzemní vody, která přitéká ze směru od svahů Železných hor a zde byla jímána a využívána hlubinnými vrty.
Regionální členění: Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - orlicko-žďárský vývoj
Stratigrafie: cenoman, spodní turon
Témata: sedimentologie, paleontologie
Jevy: výchoz, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: pískovec, opuka


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Součást projektu Národní Geopark Železné hory.
Součást národního geoparku: Železné hory
Střety zájmů: právo vlastnické
Popis střetů zájmů: Majetkoprávní povahy – pozemky ve správě ČD. Z důvodu blízkosti tratí ČD je nutné dbát zvýšené opatrnosti, je nutné zamezit divokému skládkování.


Literatura a další zdroje
  • DOUCEK, Jan (2012): Národní Geopark Železné hory - mapování. Závěrečná zpráva, MS Vodní zdroje Chrudim, spol. s r. o

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Anna Králová, 30.10.2012
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 21.09.2017, Kukal Zdeněk, 26.09.2017, Kukal Zdeněk, 21.12.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3600 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3600.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: malá
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: nepřístupná, zavezená

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]