Jelení stráň - Věžní skály

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Jablonec nad Nisou
Obec: Kořenov
Katastrální území: Jizerka
Mapové listy: 03-23 Harrachov, 03-231 Jizerka
Lokalizace: Jelení stráň 1018 m vysoký vrchol se nachází asi 2 km na sever od nejvýše položené osady v Jizerských horách, Jizerky.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Skály a bloky biotitického granitu
ID: 3569


Geologie

Geologická charakteristika: Jelení stráň 1018 m je nejvyšším bodem Středního Jizerského hřebene. Na vrcholu se nacházejí skály a bloky tvořené hrubě až středně zrnitým biotitickým granitem. Poblíž skalního vrcholu se nalézá jeden z nejznámějších jizerskohorských viklanů. Viklany představují většinou zaoblené bloky nebo balvany, které spočívají jen malou plochou na skalním podkladu. Vesměs jde o přírodní útvary modelované dlouhodobými procesy zvětrávání a odnosu hornin, kdy méně odolné partie rychleji podléhají především povětrnostním vlivům. Viklany pak představují pevnější jádra horniny, která vznikla až po odnosu okolních nekonsolidovaných zvětralin. Těmito procesy pak vznikají neobvyklé až bizarní útvary. Na viklanu poblíž Jelení stráně jsou dobře pozorovatelné biotitické šlíry, které vznikly naakumulováním většího množství biotitových zrn v granitu do téměř paralelních poloh. Ke vzniku pozoruhodných skalních útvarů také přispívá typický kvádrovitý rozpad biotitického granitu, který je možný pozorovat na dalším významném vrcholu Středního Jizerského hřebene, a to na Pytláckých kamenech vzdáleným 1 km sz. od Jelení stráně. Pytlácké kameny jsou tvořené středně zrnitým výrazně porfyrickým biotitickým granitem. Z Jelení stráně je pěkný výhled na Pytlácké kameny, Jizerku, Jizeru a širší okolí. Podél hřebene vede turistická stezka.
Regionální členění: Český masiv > saxothuringikum > magmatity východního saxothuringika > krkonošsko-jizerský plutonický komplex
Stratigrafie: variské stáří vyvřelin
Témata: geomorfologie, petrologie
Jevy: skála, viklan
Původ geologických jevů (geneze): magmatická, zvětrávání mrazové
Hornina: granit (žula)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Jizerské hory
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Kvádrovitý rozpad granitů dokumentují významné geomorfologické jevy jako např. viklan.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: bez střetů


Literatura a další zdroje
  • Mrázová Š. , Verner. K., red. (2012): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03-142 Hejnice a 03-231 Jizerka. - Česká geologická služba. Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Štěpánka Mrázová, 05.09.2012
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3569 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3569.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: výjimečný
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]