Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Roštejn - Roštýnská obora

Vyhledávání

Roštejn - Roštýnská obora

Všeobecná charakteristika

Kraj: Vysočina
Okres(y): Jihlava
Katastrální území: Doupě
Mapové listy: 2341, 23413
Geologická správní oblast: Moldanubikum - centrální masiv, melechovský masiv
Lokalizace: Podloží a okolí hradu Roštejn, 2 km jižně od obce Růžená a asi 2 km na S od obce Doupě v Jihlavských vrších
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Skalní výchozy a mrazové sruby v okolí hradu Roštejn tvořené středně zrnitým dvojslídným granitem (varieta Mrákotín)
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3536

Geologie

Geologická charakteristika: Podle Albrechta J. a kol. (2003): Horninové podloží tvoří drobnozrnná biotit-muskovitická žula moldanubického plutonu. Skalní výchoz, na němž byl postaven hrad, je skalní hradbou na kryoplanační plošině. Na svazích nad ní jsou kamenná moře autochtonního původu, která jsou se vzrůstající vzdáleností od vrcholu stále více ovlivněna kongeliflukcí ( pomalým pohybem půdy po zmrzlém podloží). Další mrazové sruby a jejich zbytky s výraznou lavicovitou odlučností žuly se nacházejí v. a jv. od hradu, sruby jsou doprovázeny sutěmi a kamennými moři. Pozoruhodné jsou křemenné výplně puklin na některých balvanech, které jsou odolné vůči zvětrávání, a proto vystupují nad povrch balvanů. Podle Vernera K. a kol. 2012: Na lokalitě Roštejn se nachází soustava přirozených skalních výchozů, které tvoří dominantní skalní hradbu na kryoplanační plošině. Na svazích pod vrcholem se nachází rozsáhlá kamenná moře. Jedná se o jednu z typových lokalit dvojslídných paraluminických granitů mrákotínského složeného plutonu. Hornina je složena z kyselého plagioklasu, draselného živce, který ojediněle tvoří drobné vyrostlice do 5 mm, křemene, muskovitu a biotitu. Mezi hlavní akcesorické minerály patří andalusit, monazit, zirkon, apatit a běžné rudní minerály. Místy byly v granitech pozorovány částečně asimilované uzavřeniny okolních migmatitů. Na skalních výchozech lze pozorovat přednostní prostorovou orientaci magmatických minerálů, která vzniká během toku granitového magmatu. Charakteristická je dále přítomnost soustavy strmých puklin, převážně v průběhu S-J a V-Z. Hrad Roštejn, který je postaven na základech několika skalních výchozů, nechali vystavět v první polovině 14. století páni z Hradce (od jejich erbu byl odvozen původní název hradu - Rosenstein). V roce 1570 nechal hrad Zachariáš z Hradce přestavět v duchu renesance na lovecký hrádek. Roštejn je dnes jedním z nejlépe dochovaných opevněných sídel, jehož dominantu tvoří sedmiboká bergfritová věž vybudovaná na granitové skále. V roce 1915 hrad vyhořel, jeho opravy začaly v roce 1958, znovu byl otevřen pro veřejnost v roce 1969. V období renesanční přestavby hradu Roštejna vznikla v jeho blízkosti obora, jejíž pozůstatek o výměře 31,88 ha byl v roce 1977 vyhlášen jako přírodní rezervace Roštýnská obora. Předmětem ochrany je jeden z nejrozsáhlejších komplexů přírodě blízkých lesních společenstev bikových bučin v Jihlavských vrších. Zajímavé je i oplocení obory, jehož základem jsou ručně tesané sloupy z mrákotínského granitu.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - magmatity v moldanubiku - moldanubický pluton - centrální moldanubický masiv
Stratigrafie: variské (hercynské) stáří vyvřelin
Témata: geologie, strukturní geologie (tektonika), geomorfologie
Jevy: charakteristická hornina, deformační stavby
Původ geologických jevů (geneze): magmatická
Hornina: granit (žula)
Geologický význam: geovědně historický význam, geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní rezervace (PR)
Kód AOPK ČR: 652     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je důležitou součástí vyhlášené lokality
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Důvodem k ochraně je starý listnatý porost s převahou buku. Geologicky významné jsou výchozy a kamenná moře pod hradem a na v. a jv. chráněného území.
Součást Geoparku: Vysočina
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: bez střetů
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: Doporučena terénní revize rozsahu geologického fenoménu. 13.10.2010;

Literatura

Albrecht J. a kol. (2003): Českobudějovicko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str.176 Praha.; Verner, K. et al. (2012): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1 : 25 000 list 23-413 Hodice; Tauber, O. (1987): Periglaciální tvary jihozápadní části Českomoravské vrchoviny, Vlastivědný sborník Vysočiny, oddíl věd přírodních, svatek VIII, str. 52-53.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jirková Pavlína, 30.11.09
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla 13.10.10, DudíkSchulmannová Barbora 04.07.12, Kukal Zdeněk 22.11.17, Vajskebrová Markéta 16.08.23

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3536 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-19]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3536.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Hrad Roštejn má přímo před hradbami i v širším okolí výchozy dvojslídného granitu., Markéta Vajskebrová, 2023
Hrad Roštejn má přímo před hradbami i v širším okolí výchozy dvojslídného granitu., Markéta Vajskebrová, 2023
Hrad Roštejn má přímo před hradbami i v širším okolí výchozy dvojslídného granitu., Markéta Vajskebrová, 2023
Hrad Roštejn má přímo před hradbami i v širším okolí výchozy dvojslídného granitu., Markéta Vajskebrová, 2023
Skalní hrnce na úpatí mrazového srubu pod palácem hradu Roštejn., Markéta Vajskebrová, 2023
Výchozy dvojslídného granitu přímo v prostoru schodiště do věže hradu Roštejn. , Markéta Vajskebrová, 2023
Další foto..


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]