Vanov

Všeobecná charakteristika

Kraj: Kraj Vysočina
Okres(y): Jihlava
Obec: Vanov
Katastrální území: Vanov
Mapové listy: 23-41 Třešť, 23-413 Hodice
Lokalizace: činný lom Vanov, 500 m severozápadně od obce Vanov
Přístup k lokalitě: s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: činný lom na migmatit
Technický objekt: lom
ID: 3535


Geologie

Geologická charakteristika: Na lokalitě činného lomu Vanov je možné pozorovat procesy metamorfní přeměny za vysokých teplotně-tlakových podmínek spojené s tavením původních metasedimentárních hornin, migrací vzniklé taveniny a její krystalizací ve formě rozmanitých tělísek granitoidních hornin. V období variských horotvorných procesů docházelo v hlubších částech zemské kontinentální kůry k rozsáhlé přeměně (metamorfóze) původních hornin, a to jak z pohledu minerálního složení, tak i vnitřních deformačních staveb. Nové teplotně-tlakové podmínky přeměny původních hornin dosahovaly hodnot v rozmezí 600–900°C a 5–15 kilobarů, což odpovídá podmínkám spodní a střední kontinentální kůry v hloubkách 20–60 kilometrů pod zemským povrchem. Hlavním horninovým typem jsou silně metamorfované sedimenty písčitého až drobového charakteru (pararuly), které byly za vysokých teplot částečně taveny (migmatitizovány) za vzniku různých texturních typů migmatitů. Tyto na území listu hojně rozšířené horniny obsahují omezené polohy (čočky) hornin původně kontrastního složení. Jedná se o metamorfované sedimenty s výraznějším obsahem vápníku (erlany). Migmatity se vyznačují přítomností nepravidelných pásků kontrastního složení. Jedná se o polohy tvořené nově vznikající taveninou granitového složení (leukosom) a zbývající neroztavené minerály, zejména biotit (melanosom). Mezi další minerály, které se v tomto typu hornin vyskytují patří alumosilikát, stabilní za vysokých teplot (sillimanit), cordierit, granát a někdy muskovit. Vzájemné vztahy mezi horninotvornými minerály a jejich stabilita ukazuje na složitou cestu vzniku a vývoje této horniny. Nově vznikající křemen-živcová tavenina byla separována do formy zmíněných kompozičních pásků, které byly s nabývajícím podílem taveniny propojeny. Nepravidelná mocnost kompozičních pásků, jejich vzájemná superpozice a vrásnění má původ v orientovaném tektonickém napětí, které bylo generováno vlivem aktivity orogenních procesů v měřítku celého variského orogenního pásma v období okolo 329 miliónů let.
Regionální členění: Český masiv > moldanubikum > metamorfní jednotky v moldanubiku > moldanubikum Šumavy a jižních Čech
Stratigrafie: proterozoikum až paleozoikum
Témata: geologie, litologie
Jevy: deformační stavby, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: migmatit, erlan


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: silně metamorfované sedimenty písčitého až drobového charakteru (pararuly), které byly za vysokých teplot částečně taveny (migmatitizovány) za vzniku různých texturních typů migmatitů. Tyto na území listu hojně rozšířené horniny obsahují omezené polohy (čočky) hornin původně kontrastního složení. Jedná se o metamorfované sedimenty s výraznějším obsahem vápníku (erlany).
Součást národního geoparku: Vysočina
Střety zájmů: těžba
Popis střetů zájmů: lom je v těžbě


Literatura a další zdroje
  • Verner, K. et al.(2012):Vysvětlivky k základní geologické mapě 1 : 25 000 list 23-413 Hodice.
  • Vávra, V., Štelcl, J. a Malý, K. (2008): Průvodce po geologických zajímavostech Kraje Vysočina, Muzeum Vysočiny Jihlava, 145 stran, ISBN 978-80-86382-12-8

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Barbora DudíkSchulmannová, 04.06.2012
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 26.09.2017, Kukal Zdeněk, 22.11.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3535 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3535.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: národní
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]