Lhotský vrch - granodiorit (čistecký typ)
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Středočeský kraj
Okres(y):
Rakovník
Obec:
Jesenice
Katastrální území:
Podbořánky
Mapové listy:
12-13 Jesenice, 12-133 Jesenice
Lokalizace:
300 m v. od silnice Ždár - Vysoká Libině. Lokalita je situovaná asi 300m východně od silnice ze Žďáru na Vysokou Libyni a je velmi špatně dostupná po lesní celoročně zamokřené cestě.
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Zatopené lomy mimo provoz - čistecký biotitický granodiorit
Technický objekt:
lom
ID:
3525
Geologie
Geologická charakteristika:
V lomech je odkryt čistecký biotitický granodiorit. Je to středně až jemně zrnitá hornina,místy slabě porfyrická s vyrostlicemi K-živce. Barva kolísá od světlešedé do narůžovělé. Výrazným znakem této horniny je mylonitická deformace a foliace. Středně až jemně zrnitá hornina je místy slabě porfyrická s vyrostlicemi K-živce. Barva kolísá od světlešedé do narůžovělé. Výrazným znakem této horniny je mylonitická deformace a foliace. Granodiorit s hypidiomorfně zrnitou strukturou a základní hmotou o velikosti 0,2-1 mm má paralelní mylonitickou stavbu s výraznou foliací, podél které jsou protažené čočkovité agregáty křemene a vysoký podíl jemně drcené základní hmoty o zrnitosti 0,01-0,05 mm. V mylonitizované matrix jsou přítomny nápadné porfyroklasty K-živce mikroklinu o průměrné velikosti 1,0-1,5 mm. Větší zrna tvoří hlavně K-živec a silně deformovaný křemen (až 1,3 mm), který je zčásti rekrystalizovaný na drobnější mozaiku, místy je přítomen hojný epidot. Drobnější K-živec zastoupený mikroklinem (8-10 obj. %) tvoří zrna do 1 mm a je hojně zastoupen ve slídách. V hornině dominují hypidiomorfní a silně oscilačně zonální krystaly plagioklasu o velikosti 1,0-4,5 mm, tvarově orientované podle foliace, které mají z části ráz drobných vyrostlic. Plagioklas (kyselý oligoklase An-15,0-15,7 %) o menší zrnitosti je převážně zakalený a často z něj vyrůstají konvexní myrmekity do sousedních zrn K-živců, které jsou zastoupené hrubě mřížkovanými mikrokliny. Křemen je často myloniticky protažený podél foliace a rozpadlý na drobnější nedokonale rekrystalizovanou mozaiku, místy se symplektitem křemene a živce na okrajích zrn. Kataklastický biotit tvoří drobné lupenité orientované agregáty rovnoběžné s foliací (3-7 obj. %), lokálně až 1 mm velké lupeny tmavě šedohnědé barvy podle Y a Z. Vzácně je přítomen granát převážně almandinového složení na severním okraji tělesa. Původně hornina obsahovala ca. 3 obj. % biotitu, který je alterovaný a zatlačovaný převážně oxi-hydroxidy železa.
Regionální členění:
Český masiv > bohemikum > magmatity v bohemiku > lounský pluton > jesenický masiv
Stratigrafie:
devon
Témata:
geologie, petrologie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy:
intruze, výchoz
Původ geologických jevů (geneze):
magmatická
Hornina:
granodiorit
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Typický čistecký biotitický granodiorit na území listu Jesenice
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
Nejsou střety zájmů
Literatura a další zdroje
- Klomínský,J.(1963):Geologie čisteckého masivu.- Sbor.geol.věd,Geol.3,7 - 29. Praha.
- Seifert A., red. (2012): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 12-133 Jesenice. Česká geologická služba. Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Petr Štěpánek, 03.05.2012
Aktualizoval(a):
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3525 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3525.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .