
U Lizu
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Jihočeský kraj
Okres(y):
Prachatice
Obec:
Zdíkov
Katastrální území:
Zdíkov
Mapové listy:
22-34 Vimperk, 22-343 Vimperk
Lokalizace:
2,5 km jz. od Zdíkova, Ve srázu nad pravým břehem Zdíkovského potoka, asi 70 m od níže ležící lesní asfaltované silnice.
Přístup k lokalitě:
s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Skalní výchoz
ID:
3513
Geologie
Geologická charakteristika:
Ve srázu nad pravým břehem Zdíkovského potoka, asi 70 m od níže ležící lesní asfaltované silnice, vystupuje v převážně listnatém lese pěkný a dobře přístupný skalní srub Dostupnost je dobrá po alfaltované silničce z jižní části Zdíkova údolím Zdíkovského potoka směrem na Klasetín ke studánce a kapli U Lizu, dál je možné pokračovat s povolením vjezdu od lesů ČR. Hlavní výchoz je asi 15 m široký, 3–5 m vysoký, kolem jsou pak další drobnější výchozy. Hlavní část výchozu tvoří světle šedý, jemně hustě páskovaný, ale dost masivní kvarcitický erlan, který má makroskopický vzhled běžného kvarcitu či kvarcitické ruly. Okolní migmatitizovaná pararula ve výchozech zastižena není. Celkový tvar výchozu a charakter rozpadu horniny je pak diktován poměrně plochou foliací F = 18/17 a dvěma hustými systémy strmých puklin: P1 = 92/97, P2 = 173/72. Pod mikroskopem má kvarcitický erlan paralelně usměrněnou granoblastickou drobně zrnitou strukturu s dominující zrnitostí 0,05–1 mm a skládá se hlavně z undulózně zhášejícího křemene (kolem 45 %), hypidiomorfních, slabě sericitizovaných živců, světle zeleného klinopyroxenu, jehož zrna se sdružují do řídkých a nesouvislých pásků a z hojného intersticiálního kalcitu (do 20 %). Přistupuje titanit, grafit a sekundární aktinolit, vzácnější akcesorie jsou apatit, rutil, klinozoisit a limonitizovaný pyrit. Kvarcit má nízkou magnetickou susceptibilitu v rozmezí 0,07–0,13 (10-3 SI) a nízké koncentrace přírodních radioaktivních prvků: K = 1,53 %, Ue = 2,18 ppm, The = 5,00 ppm (měřeno gamaspektrometrem na výchozu).Dolní částí výchozu proráží diskordantně asi 7 m mocná žíla světle šedého leukokratního muskovitického granitu s akcesorickým turmalínem. Kontakt mezi kvarcitickým erlanem je poměrně plochý (20–30°), žíla zapadá pod tímto úhlem směrem k JJZ (foto 9-4). Žíla muskovitického granitu leží při jv. okraji rozsáhlého roje směru SZ–JV, který vystupuje zejména na sousedním mapovém listu Kvilda, kde byl také podrobně studován (viz Žáček a Sulovský 2005). Mikroskopicky je granit všesměrně zrnitá neporfyrická nebo slabě porfyrická, někdy slabě kataklastická hornina s velikostí vyrostlic draselného živce do 5 mm. Skládá z křemene a čistého albitu, které slabě převažují nad draselným živcem; hornina tak odpovídá alkalicko-živcovému granitu. Ze slíd je přítomen muskovit a v akcesorickém množství také biotit. Akcesorický turmalín je hořečnatý skoryl až foitit. V mikroskopu je turmalín výrazně zonální modrý až hnědý; kolem drobných inkluzí zirkonu vznikají v turmalínu nápadné tmavě modré pleochroické dvůrky. Granit má velmi nízkou magnetickou susceptibilitu (0,01–0,05 x 10-3 SI), poměrně nízké koncentrace K = 3,14 % a Ue = 4,36 ppm a charakteristicky extrémně nízké koncentrace The = 1,25 ppm (srv. Žáček a Sulovský 1995).(Vladimír Žáček 11. 5. 2012)
Regionální členění:
Český masiv > moldanubikum > metamorfní jednotky v moldanubiku
Stratigrafie:
proterozoikum až paleozoikum
Témata:
petrologie
Jevy:
charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze):
metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina:
erlan
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS v NP
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Šumava
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Kontakt žíly granitu s kvarcitickým erlanem
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
nejsou
Literatura a další zdroje
- Žáček. et al. (2012): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 list 22-343 Vimperk.
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 03.05.2012
Aktualizoval(a):
Žáček Vladimír, 11.05.2012, Kukal Zdeněk, 12.11.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3513 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3513.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .