vrch Hrbek u Nového Dvora
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Jihočeský kraj
Okres(y):
Prachatice
Obec:
Zdíkov
Katastrální území:
Masákova Lhota
Mapové listy:
22-34 Vimperk, 22-343 Vimperk
Lokalizace:
2 km sz. od Zdíkova, 500 m vsv. od Nového dvora, pod vrcholem kopce Hrbek
Přístup k lokalitě:
terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Stopy starých hornických prací na grafit, volný skelet a bloky grafitické břidlice v lese poblíž elevace Hrbek u Nového Dvora
Technický objekt:
staré dobývky
ID:
3512
Geologie
Geologická charakteristika:
V okolí Zdíkova je na více místech historicky doložena těžba grafitu (Bělohoubek 1881, Woldřich 1871), u většiny těchto starých hornických prací však není možné nalézt vzorky grafitonosných hornin. Nejlepší výchozy grafitické břidlice na mapovém listu Vimperk dnes vystupují na mírném svahu v lese poblíž vrcholu kóty Hrbek při z. okraji mapy. Lokalita je dostupná pouze pěšky, výstup v délce 300 m s převýšením asi 50 m zahájit nejlépe ze silnice při sv. okraji obce Nový Dvůr po louce po hraně pastvin a lesa. Ojedinělé mělké pinky a modelace terénu situované v lese, jen několik desítek metrů v. až sv. od vrcholu Hrbku, svědčí pro staré hornické práce nevelkého rozsahu . Všude je hojný skelet a bloky černé páskované grafitické břidlice o velikosti až 30 cm. Pěkný materiál je také v agrárních zídkách při okraji lesa. Hornina je tmavě šedá, stříbřitě lesklá, výrazně páskovaná a deskovitě odlučná. Zřejmě jde o tektonicky přepracovanou pararulu až migmatit, grafit je jemně šupinkatý, 0,1–1 mm velký, kovově lesklý, jeho podíl v hornině velmi kolísá mezi ~5–20 %. Mikroskopicky je to drobně zrnitá, silně rovnoběžně usměrněná hornina s výraznou panxenomorfně zrnitou strukturou. Dominuje křemen (~60 %), který tvoří laločnatá, různě velká, protažená a silně undulózně zhášející zrna, rozbíjená střižnými pásy. Podřízená jsou zrna zcela sericitizovaných živců, která tvoří protažená „očka“ a pásky až 3 mm dlouhé a skupiny hnědě zakalených pseudomorfóz po biotitu nebo cordieritu. Akcesorický je rutil. Grafit tvoří drobné tyčinkovité útvary 0,05–0,2 mm velké, řazené do skupin nebo nesouvislých pásků, jeho podíl ve studovaném vzorku je asi 15 %. Hornina má velmi nízkou magnetickou susceptibilitu v rozmezí 0,002–0,14 (10-3 SI). Také obsahy přírodních radioaktivních prvků měřené gamaspektrometrem v terénu jsou nízké (průměr dvou měření): K = 0,73 %, Ue = 3,90 ppm, The = 4,03 ppm. Výchoz na vrchu Hrbek je v místě enormního naduření pásma grafitické břidlice, vázané na výrazné zlomové pásmo směru ZSZ–VJV. Ostatní výskyty a ložiska grafitu na listu Vimperk jsou vázána také na tento tektonický systém, lze však předpokládat, že podíl grafitu v těžené surovině byl vyšší. (Vladimír Žáček, 11.5. 2011)
Regionální členění:
Český masiv > moldanubikum > metamorfní jednotky v moldanubiku > moldanubikum Šumavy a jižních Čech
Stratigrafie:
proterozoikum až paleozoikum
Témata:
petrologie, mineralogie
Jevy:
minerál
Původ geologických jevů (geneze):
metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina:
rula
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Šumava
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Výskyt grafitické břidlece, - dříve pokusy dobývání grafitu
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
bez střetů
Literatura a další zdroje
- Žáček. et al. (2012): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 list 22-343 Vimperk
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 27.04.2012
Aktualizoval(a):
Žáček Vladimír, 11.05.2012, Kukal Zdeněk, 12.11.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3512 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3512.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
geovědně historický význam
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .