Detaň
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Ústecký kraj
Okres(y):
Louny
Obec:
Vroutek
Katastrální území:
Skytaly
Mapové listy:
11-24 Žlutice,12-13 Jesenice, 11-242 Valeč,12-131 Kryry
Lokalizace:
Jižní úpatí Kružínského vrchu, jz. od obce Detaň
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Instruktivní profil ve stěně lomu. Líňské souvrství – kaolinizované bimodální pískovce permu; eocénní přeplaveniny s in situ silkrustou; bazální vulkanoklastika komplexu Doupovských hor.
Technický objekt:
lom
ID:
3511
Geologie
Geologická charakteristika:
Ve spodní části stěny opuštěného lomu vystupují nejprve kaolinizované bimodální pískovce permu v mocnosti přibližně 5 – 7 metrů s tence vyvinutou silkrustou v nejvyšší části. V jejich nadloží vystupuje asi 2 m mocný sled paleogénních, silně jílovitých pískovců, tvořených nejprve žluto-zelenou vrstvou s vyšším obsahem přeplaveného kaolinitu a výše pak tmavě hnědými slídnatými pískovci bez kaolinitu s dominantním magnetitem v těžké frakci. Ve stropu výchozu jsou tyto masivní jílovité paleogénní pískovce překryty subhorizontálně uloženými místy slabě vápnitými tufitickýmí prachovci a pískovci případně tufy vulkano-sedimentárního komplexu Doupovských hor oligocenního stáří.Odkryté silně kaolinizované pískovce permu jsou součástí dosud netěženého ložiska kaolinu Vrbička a jsou typické svou bimodální distribucí zrn, jejich dokonalým opracováním a paralelní laminací s úklony k SZ. Jen nejvýše 30 cm mocná paleogénní silkrusta je vyvinutá ještě v kaolinizovaných pískovcích permu, zhruba půl metru pod bází žluto-zelených paleogénních pískovců s odlišnou asociací těžkých minerálů. Masivní paleogénní pískovce jsou většinou rozpadavé a silně jílovité, lokálně se křemitým tmelem, který je vyvinutý jako opticky nesouhlasné nárůsty kolem křemenných zrn. Příměs dokonale opracovaných hrubě písčitých zrn, spolu s asociacemi těžkých minerálů svědčí o částečné erozi a redepozici permských bimodálních pískovců v paleogénu.
Regionální členění:
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > středočeské a západočeské mladší paleozoikum;
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > středočeské a západočeské mladší paleozoikum > kladensko-rakovnická pánev > rakovnický revír
Stratigrafie:
svrchní autun
Témata:
stratigrafie, sedimentologie, vulkanologie
Jevy:
litologické rozhraní, diskordance, inkrustace, sluňák
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , vulkanická, zvětrávání, eolická (činnost větru)
Hornina:
kaolin, pískovec, kvarcit, tufit
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Profil je pěknou ukázkou sukcese kaolinizovaných pískovců permokarbonu a nadložních, přeplavených uloženin s paleogenní kvarcitovou krustou, které jsou přeryty bazálními tufity vulkanosedimentárního komplexu doupovských hor.
Střety zájmů:
těžba povrchová
Popis střetů zájmů:
Lokalita je v dnes opuštěném lomu na kaolín. V současné době stoupá zájem o obnovení těžby v této oblasti - popsaná lokalita by mohla být zničena, ale mohly by být odkryty další obdobné profily.
Literatura a další zdroje
- Lojka R. in Hradecký P. a kol. (ed): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1:25 000 11-242 Valeč. - Česká geologická služba, Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Richard Lojka, 03.09.2011
Aktualizoval(a):
Lojka Richard, 08.11.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3511 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3511.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .