Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Janský vrch - žaltmanské arkózy

Vyhledávání

Janský vrch - žaltmanské arkózy

Všeobecná charakteristika

Kraj: Královéhradecký kraj
Okres(y): Trutnov
Katastrální území: Petříkovice u Trutnova
Mapové listy: 0342, 03424
Geologická správní oblast: Permokarbon podkrkonošské a vnitrosudetské (dolnoslezské) pánve
Lokalizace: Podél státní hranice ČR a Polska na zalesněném hřebenu kóty 696,9 (Janský vrch)
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: V délce několika desítek metrů řada téměř bezprostředně na sebe navazujících skalek v žaltmanských arkózách (jíveckých vrstev odolovského souvrství)
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3491

Geologie

Geologická charakteristika: Řada skalek v délce několika desítek metrů na sebe navazujících skalek s příkrými stěnami až 4 m vysokými. Výchozová partie je protažena ve směru JV–SZ kolem kóty Janský vrch. Za depresí směrem k SZ pokračuje další skupina skalek, které jsou až 2 m vysoké.Vzhledem k úložním poměrům (zde obecně úklony vrstev ca 25–30 ° k SV) jde ve výchozech z geologického a tím morfologického hlediska o „vrstevní čela“, dobře pozorovatelná od JZ, i když vrstevnatost sedimentů není nijak zřetelná. V nich jsou zastoupené odlišné petrografické typy, jež se projevují morfologicky. Mezi spodní polohou arkózových slepenců a svrchní polohou, tvořenou především arkózami, je na výchozech dobře patrný nápadný stupeň, protože zde je rozhraní obou petrotypů poměrně ostré. Směrem k vrcholu Janského vrchu podíl hrubých klastů (valounů), klesá, skály jsou tvořeny pouze arkózami, popř. slepencovými arkózami a morfologický schod mizí, přchod mezi slepenci a arkózami je pozvolný. Slepence, vyskytující se na SZ ve spodní části výchozů, jsou převážně arkózové, obvykle jen drobně valounové, opracování valounů je nejčastěji střední. Středně velké valouny se vyskytují v podstatně menším množství, bývají zaobleny lépe. Podíl valounů je 50–60 %, převážnou část tvoří křemen, křemenec, dále jsou zastoupeny i hrubší zrna živců (vzhledem k dobré štěpnosti nejsou téměř opracovaná) a valouny horniny (fylit, lydit, zelené břidlice, výjimečně i amfibolit, granitoidy, andezity, popř, vulkanogenní horniny). Základní jílovito-písčitá hmota slepenců se vzhledem, zrnitostí a mineralogickým složením neliší od arkóz. Arkózy jsou tvořeny kromě křemene a živce opět zrny křemence, dále drobnými úlomky hornin a hrubě šupinkatými slídami. Jejich základní hmota je složena z prachového křemen a jemně šupinkatých slíd (illit, muskovit, popř. degradovaný biotit a kaolinit). Čerstvé horniny jsou pleťově zbarvené, v místech, kde je více K-živců a v partiích, kde je pigmentem hematit, jsou narůžověle, resp. načervenalé. Intenzivněji zvětralé partie jsou pleťově hnědé, barvícím pigmentem jsou hydroxidy Fe. Arkózy obvykle obsahují karbonátový tmel, pro odolovské souvrství je typický kalcit nebo dolomitický kalcit. V případě této lokality, vzhledem k její výrazné morfologii není vyloučeno, že je podstatněji zastoupen i tmel SiO2.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - svrchní karbon a perm - sudetské (lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu)
Stratigrafie: paleozoikum - karbon
Témata: sedimentologie
Jevy: skála
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , zvětrávání
Hornina: slepenec (konglomerát) , arkóza
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Několik desítek m dlouhý odkryv, na kterém lze dobře studovat litologii jíveckých vrstev odolovského souvrství a odlišné morfologické chování slepenců a arkóz.
Součást Geoparku: Broumovsko
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: nejsou
Stav lokality: dobrý

Literatura

Schovánek P. et al. (2012): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03424 Trutnov. Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Gürtlerová Pavla, 08.03.12

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3491 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-05-08]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3491.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Hranu a horní část svahu asymetrického návrší (kuesty)tvoří soustava skalních výchozů na čele vrstev sedimentů karbonského stáří, tzv. žaltmanských arkóz. , Jan Vítek, 2015


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]