Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Bražiska - rajnochovické a kaumberské souvrství

Vyhledávání

Bražiska - rajnochovické a kaumberské souvrství

Všeobecná charakteristika

Kraj: Zlínský kraj
Okres(y): Vsetín
Katastrální území: Valašská Bystřice
Mapové listy: 2523, 25233
Geologická správní oblast: Předmagurská, račanská (v. od Napajedelské brány), bystrická a bělokarpatská jednotka
Lokalizace: rokle potoka v. od místní části Bražiska (Dražiska) na úpatí Těnkovce 556 m n. m.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: izolované výchozy v rokli potoka
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3430

Geologie

Geologická charakteristika: V potoce tekoucím přes místní část Bražiska (Dražiska) jsou četné výchozy nejstarších křídových sedimentů račanské jednotky na území listu - rajnochovického a kaumbergského souvrství. 60 m po proudu od pravého přítoku potoka se nachází v korytě a levém břehu menší výchozy šedozelených prachovitých silicifikovaných jílovců s s rudohnědými smouhami a pásky, střídající se s tenkými vložkami prachovců. Na mocnosti 5,5 m tyto vrstvy obsahují čtyři tenké horizonty černošedých jílovců mocné 0,5 až 1,7 cm. Z černošedých jílovců byly získány cysty dinoflagelát dokládající stáří spodního turonu. V nejvyšším 1 cm silném horizontu byl nalezen relativně velký kosterní pozůstatek ryby (část páteře), což je pro křídu račanské jednotky pravděpodobně první nález tohoto druhu. Další výchoz kaumbergského souvrství se nachází v levém břehu pod pravobřežním přítokem. Odkrývá přibližně stejný stratigrafický interval s černošedými horizonty, ve kterých byl rovněž doložen spodní turon pomocí dinocyst. Zároveň ze zelenošedých a červenohnědých jílovců byla získána ochuzená mikrofauna aglutinovaných foraminifer a hojné silicifikované radiolarie indikujících eutrofní podmínky a hypoxii u dna. Červenohnědé jílovce z nejvyšší části výchozu (svahově porušené) pak obsahovaly bohaté foraminiferové společenstvo zóny Uvigerinammina jankoi dokládající turonské či mladší stáří. Ve vysokém levém břehu asi 80 m proti proudu od pravobřežního přítoku jsou odkryty tvrdé černé prachovité patrně silicifikované jílovce rajnochovického souvrství. Jsou deskovitě odlučné a vrstevní povlaky jsou pokryty povlaky jarositu. V nejvyšší části výchozu je poloha deskovitého černošedého prachovce porušená střižnými vrásami. Cysty dinoflagelát z černých jílovců upomínají na veřovické souvrství a dovolují stratigrafické zařazení v intervalu svrchní barrem - apt. Výše proti proudu potoka asi 170 m od pravobřežního přítoku jsou v nízkých zářezech odkryty silně drcené horniny rajnochovického souvrstí s budinami pískovců s šupinkovitě drcených jílovcích a prachovcích s četnými tektonickými zrcadly. Černošedé prachovité, místy slabě vápnité jílovce obsahují zelenošedé, tmavě skvrnité hemipelagické horizonty. Šedé jemnozrnné křemenné a silicifikované pískovce jsou konvolutně zvrstvené. Dinocysty z černých jílovců datují sedimenty do nejvyššího albu.
Regionální členění: Karpaty - flyšové pásmo - magurská skupina příkrovů - račanská jednotka
Stratigrafie: mezozoikum - křída - svrchní křída, mezozoikum - křída - spodní křída
Témata: litologie, paleontologie, stratigrafie
Jevy: výchoz, zkameněliny - fauna, tektonické zrcadlo
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: pískovec, prachovec (siltovec), jílovec (lupek)
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Potok Bražiska je významnou biostratigrafickou a paleontologickou lokalitou křídy račanské jednotky na našem území. Zároveň dovoluje pozorovat charakteristickou litologii i tektonické postižení kaumbergského a rajnochovického souvrství.
Součást VCHÚ: CHKO Beskydy
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: v současné době nejsou známy
Stav lokality: ucházející

Literatura

Bubík M.et al. (2008): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 25- 233 Valašská Bystřice. Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Gürtlerová Pavla, 17.02.12
Aktualizoval(a): Bubík Miroslav 24.02.12

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3430 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3430.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Miroslav Bubík, 2006


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]