
Činkův kopec - žíla tefritu/bazanitu u Janova Dolu
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Liberec
Obec:
Janův Důl
Katastrální území:
Janův Důl
Mapové listy:
03-31 Mimoň, 03-312 Všelibice
Lokalizace:
Zbytky těžby ve vrcholové partii Činkova kopce (500 m) hřbetu sv.jz. směru mezi Janovým Dolem u Osečné a Roztáním pod Ještědem.
Přístup k lokalitě:
terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Výchozy a staré dobývky ve vulkanické žíle tefritu/bazanitu v křídových sedimentech.
Technický objekt:
staré dobývky
ID:
3402
Geologie
Geologická charakteristika:
Bazická žilná hornina z lokality Janův Důl (též Suchý Janův Důl poblíž silnice do Rozstání) upoutala pozornost badatelů již v druhé polovině 19. století, kdy odtud připomíná Franz Wurm více než 10 cm velké vyrostlice amfibolu; později na ně upozornil i Karl Hermann Scheumann. Teprve nedávno se však podařilo identifikovat odkryvy této horniny s dostatečnou přesností: malá dobývka se nachází na jižním úbočí Činkova kopce nad místním hřbitovem, jiná leží asi 500 m východně odtud a třetí, výše zmíněná, na protějším svahu jv. od silnice. Činkův kopec má tři separátní vrcholy. Zřejmě z prvně jmenovaného odkryvu, nacházejícího se poblíž jižního vrcholku, popsali Jaromír Ulrych a Edvin Pivec horninu jako „tefrit až basanit“. Vladimír Klein et al. označili tuto horninu jako „alkalický bazalt bez olivínu, tefrit (nefelinický, analcimický)“. Podle toho se jedná o další typ vulkanických hornin z oblasti horního toku Ploučnice, který se od nefelinitu Velké Čertovy zdi a od polzenitu od Vesce a Modlibohova odlišuje jak látkově, tak i strukturně-geologicky. Vulkanická žíla zde sleduje směr zhruba SZ-JV a probíhá tedy napříč Pásmem Čertových zdí. Zdali nějak souvisí se „Západní Čertovou zdi“, nelze v současné době ještě spolehlivě rozhodnout. V horní části posledně jmenovaného odkryvu byly zjištěny polohy nevytříděných vulkanoklastických hornin. Na severním vrcholu Činkova kopce se na povrchu nacházejí roztroušené balvany, jejichž habitus připomíná polzenit. Rozporuplné se jeví výsledky K-Ar-datování: vedle pozdně svrchnokřídového až paleocenního stáří byly naměřeny hodnoty, odpovídající neogenu. Geologicky významný, 15 až 20 m vysoký výchoz strmě vztyčeného souvrství diageneticky zpevněného pískovce poblíž severního vrcholu indikuje patrně polohu vulkanické žíly, která však podlehla zvětrávání a na dnešním povrchu nevychází.(Paluska A., Veselý P. 2010).(Aktualizace 2/2015 A. Paluska).
Regionální členění:
Český masiv > terciér Českého masivu > terciér - rozptýlené alkalické vulkanity v ČM
Stratigrafie:
terciér, svrchní křída
Témata:
vulkanologie
Jevy:
žíla (magmatická), charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická
Hornina:
tefrit, bazanit
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Unikátní typy vulkanických hornin. Součást vulkanického komplexu pásma "Čertovy zdi"
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
zarostlé výchozy
Literatura a další zdroje
- PALUSKA, Antonín & VESELÝ, Pavel (2010): Návrh na rozšíření chráněné oblasti Národní přírodní památky „Čertova zeď“ v severních Čechách (Český Dub-Osečná) a vytvoření chráněné oblasti „Velká Čertova zeď“.- 2. vulkanologický seminář odborné skupiny vulkanologie České geologické společnosti v Teplicích,Speciální publikace Regionálního muzea v Teplicích, str. 35-36.
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 07.02.2012
Aktualizoval(a):
Gürtlerová Pavla, 24.03.2014, Gürtlerová Pavla, 24.02.2015, Kukal Zdeněk, 25.09.2017, Kukal Zdeněk, 26.09.2017
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3402 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3402.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality:
špatný
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .