Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Obřany - brněnské písky

Vyhledávání

Obřany - brněnské písky

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Brno-město
Katastrální území: Obřany
Mapové listy: 2432, 24324
Geologická správní oblast: Brněnská aglomerace, tišnovská a kuřimská kotlina
Lokalizace: Ve strmém svahu terénního stupně (db. BU112) na s. konci ulice Bílovická v Brně-Obřanech.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: „brněnské písky“ badenu ve stěnách výkopu sklepa
ID : 3308

Geologie

Geologická charakteristika: V píscích je vykopán 8 m dlouhý a 1,9 m vysoký sklep, v jehož stěnách je patrné šikmé zvrstvení spodní části písků a výše závalky jílů až 39 cm v průměru. Místy jsou římsovitě vyvětrávající neprůběžné konkrecionální lavice vápnitého pískovce. Písky obsahují bohatou mikrofaunu foraminifer, mechovek, méně ostrakodů, zbytky ježovek aj. Foraminiferový plankton zastoupený druhy Globigerinoides trilobus (Rss), G. bisphericus Todd, Paragloborotalia acrostoma (Wezel), Globoquadrina cf. altispira (Cush. et J.) a bentos s Martinottiella karreri (Cush.), Semivulvulina pectinata (Rss), Textularia pala Czjz., Nonion commune (d`Orb.), Astacolus crepidulus (F. et M.), Cassidulina laevigata d`Orb., Bolivina antiqua d`Orb., Pappina parkeri (Karrer), Uvigerina cf. graciliformis P. et T., Melonis pompilioides (F. et M.), Pararotalia aculeata (d`Orb.) jsou do písků redeponované patrně z vápnitých jílů spodního badenu a ojediněle i karpatu. Přibližně 3 m výše, v horní části svahu, jsou v zářezu vysokém 3,5 m a širokém 7 m odkryty šedé a hnědošedé slabě vápnité jíly uzavírající ojedinělé bloky slínu a částečně zpevněného písku až 1 m v průměru. Vnitřní porušení jílů a v nich uzavřené ostrohranné bloky prozrazují, že jde o akumulaci starého sesuvu/bahnotoku pravděpodobně peistocénního stáří, jehož morfologie v terénu je již zcela setřena erozí. V jílech byla zjištěna pseudoasociace křídových foraminifer, jehlic hub a prizmat inoceramů, spodnomiocenních mořských foraminifer, sladkovodních a/nebo brakických ostrakodů a parožnatek. Litologicky i mikrofaunisticky lze jíly dobře srovnávat s pestrými jíly karpatu zjištěnými ve vrtech v Líšni. V jílech uzavřené bloky písku a slínu obsahovaly výhradně křídové mikrofosilie a lze je považovat za sladkovodní jezerní sedimenty ottnangu.
Regionální členění: Karpaty - karpatská předhlubeň - karpatská předhlubeň - jižní část
Stratigrafie: kenozoikum - neogén - miocén - spodní miocén - ottnang
Témata: sedimentologie, paleontologie
Jevy: erozní rýha, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: písek, jíl
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Instruktivní profil v "brněnských píscích". Akumulace starého sesuvu (bahnotoku) pravděpodobně peistocénního stáří.
Střety zájmů: vegetace
Popis střetů zájmů: Zarůstání vegetací.
Stav lokality: ucházející

Literatura

Hanžl P. et al., 2011: Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR v měřítku 1 : 25 000 list 24324, Brno sever.- Český geologický ústav Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pecka Tomáš, 02.06.11

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3308 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-24]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3308.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Stará pískovna za garážemi s polohami pevnějších vápnitých pískovců., Pavel Hanžl, 2010
Na s. konci ulice Bílovická v Brně-Obřanech jsou nad  „brněnskými písky“ badenu odkryty šedé a hnědošedé slabě vápnité jíly uzavírající ojedinělé bloky slínu a částečně zpevněného písku až 1 m v průměru. Bahnotok tvořený bloky jemnozrného písku a slínu v jílové základní hmotě, směs ottnangu a karpatu., Miroslav Bubík, 2010


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]