Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Borek - kaňon

Vyhledávání

Borek - kaňon

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Semily
Katastrální území: Štěpánovice u Rovenska pod Troskami
Mapové listy: 0334, 03342
Geologická správní oblast: Česká křídová pánev - labská a čáslavská křída; křída Dlouhé meze
Lokalizace: V obci Borek ústí erozní rokle či kaňon, který se v. směrem kolmo zařezává do asymetrické kuesty Boreckých skal.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Oboustranně po celé délce kaňonu, asi 600 m, je odkryto souvislé defilé v samostatném písčitém tělese teplického souvrství – v pískovcích Boreckých skal.
ID : 3243

Geologie

Geologická charakteristika: V max. 35 m vysokých stěnách vystupují žlutavé, špatně vytříděné hrubozrnné až štěrčíkovité křemenné pískovce, lavicovitě odlučné a´ 1,2 – 2,2 m. Ze sedimentárních textur jsou patrné klinoformy s úklony 8°–18° k ZJZ (240°- 255°). Tyto klinoformy je nesnadné odlišit od spádu týlové části kuesty Boreckých skal, který dosahuje hodnot kolem 5° k Z (viz Příloha XIV). Z biogenních textur jsou hojné chodby typu Ophiomorpha, zvláště ve spodních částech pískovců, kde přibývá směrem do podloží jílovitější příměsi. Na stěnách kvádrových pískovců se místy objevují železité inkrustace, zvláště na puklinách azimutu V-Z (90°- 120°). Těleso Boreckých skal interpretujeme jako samostatný deltový systém jež na rozdíl od hruboskalských pískovců progradoval směrek k Z (viz Příloha XIV). V místech, kde potok proráží u prameniště čelo kuesty je v břehu potoka odkryto podloží kvádrových pískovců. Tvoří jej střídající se vrstvičky tmavošedých jílovitovápnitých prachovců a rozpadavých žlutých a rezavých pískovců (flyšoidní facie) spodní části teplického souvrství. tato partie představuje prodeltální část delty Boreckých skal. Lokalita je geotopem dokumentující samostatný deltový systém turonského stáří.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - křída Českého masivu - česká křídová pánev - jizerský vývoj
Stratigrafie: mezozoikum - křída - svrchní křída
Témata: sedimentologie
Jevy: skála, kaňon, inkrustace, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: pískovec
Geologický význam: významný studijní profil

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Kód AOPK ČR: 919     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (geologie + ostatní)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Součást PP - Borecké skály ( id 70) Sedimentární textury Boreckých skal a železité inkrustace na stěnách pískovců (pozůstatky těžby železných rud).
Součást Geoparku: Český ráj
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: nejsou známy
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: V současné době byl proveden na lokalitě průsek, tím se zvýraznily skalní stěny v kaňonu 12.11.2011;

Literatura

Čech, S., et.al. (2011): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03-342 Rovensko pod Troskami. - Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Čech Stanislav, 15.07.10
Aktualizoval(a): Čech Stanislav 12.11.11, Kukal Zdeněk 26.11.12, Kukal Zdeněk 26.11.12

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3243 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-25]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3243.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Klinoformy v pískovcích Boreckých skal. , Stanislav Čech, 2010
Kaňon v přírodní rezervaci Borecké skály., Daniel Smutek, 2010


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]