Pískovcové lůmky u Nové Lhoty
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Středočeský kraj
Okres(y):
Kutná Hora
Obec:
Vidice
Katastrální území:
Roztěž
Mapové listy:
13-32 Kolín, 13-324 Kutná Hora
Lokalizace:
Lůmky podél přítoku Vrchlice, soustava stěnových pískovcových lůmků se nachází 300 m s. a sv. od obce Nová Lhota.
Přístup k lokalitě:
terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Drobné lůmky ve váp. pískovcích podél skalní římsy nad údolím. V lůmcích podél vrcholu svahu byl těžen pískovec pro stavební účely (Urbánek 1959).
Technický objekt:
lom
ID:
3186
Geologie
Geologická charakteristika:
Na lokalitě jsou na několika profilech odkryty křemenné (kvádrové) pískovce a vápnité pískovce svrchního cenomanu (svrchní křída) mořského původu (Urbánek 1959). Pískovce obsahují četnou makrofaunu (ústřice a rudisti), která je zpravidla koncentrovaná v polohách, které jsou výsledkem splachů z mělčích (plážových) částí okraje křídové pánve. Kvartérní sedimentární pokryv chybí, nebo je zastoupen málo mocnými polohami spraší (srovnej Urbánek 1959). Jeden z lůmků se proslavil kosterním nálezem dinosaura z čeledi Iguanodontidae (Fejfar et al. 2005). Ten je naprosto unikátní nejen v rámci České republiky, ale i celé střední Evropy. Dosud nejdůležitější je nález stehenní kosti suchozemského dinosaura, z něhož bylo možné určit typ obratlovce i způsob života. Koncem roku 2017 byl na základě této kosti popsán a pojmenován nový druh - Burianosaurus augustai (první nově pojmenovaný dinosaur z našeho území!) (Madzia D. 2017). Zbytky obratlovců představují i zuby žraloků (rody Cretolamna, Otodus) a zuby kostnatých ryb (Pycnodus). Fosilní zbytky bezobratlých reprezentují například akumulace schránek rudistů druhu Radiolites sanctaebarbarae POČTA. Mocné akumulace schránek ústřic, zastoupené především druhem Rhynchostreon suborbiculatum (LAMARCK), lze srovnat jen s výskytem chráněného přírodního výtvoru v lomu u Červených Peček (Vodrážka 2005). Až jeden metr mocné polohy obsahují desítky dobře zachovalých jedinců, často s artikulovanými miskami. Přítomnost vrtavých vápnitých spongií ichnorodu Entobia na této lokalitě svědčí o výskytu tohoto ichnotaxonu v nejmělčím mořském prostředí, které bylo zastiženo ve svrchní křídě (Vodrážka 2006). Vrtavé spongie ve schránkách ústřic z této lokality dovolily získat cenná paleobiologická a paleogeografická data (Vodrážka 2006). Typovou lokalitou druhu Entobia exogyrarum (POČTA) je právě lokalita Nová Lhota, Počtou (1885) označovaná též jako Mezholezy. Další druhy ústřic (např. Hyotissa semiplana) a dalších bezobratlých (serpulidi, mechovky) dokládají bohatý život v počáteční fázi sedimentace české křídové pánve.
Regionální členění:
Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - kolínský vývoj;
Český masiv > Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum > kutnohorsko-svratecká oblast > kutnohorské krystalinikum
Stratigrafie:
cenoman, proterozoikum
Témata:
sedimentologie, paleontologie
Jevy:
zkameněliny - fauna, erozní rýha
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , akvatická (činnost vody), organogenní (činnost organizmů)
Hornina:
pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Lokalita byla navržena pracovníky ČGS k ochraně ve smyslu zákona 114/1992 Sb. v kategorii „Přírodní památka“ (Vodrážka 2007). Chráněno jako registrovaný VKP Vápencové zlomy .
Střety zájmů:
zemědělství
Popis střetů zájmů:
Možné střety se sběrateli fosilií a majetkovými poměry.
Literatura a další zdroje
- Štědrá ed. (2010): Základní geologická mapa ČR 1 : 25 000, list 13-324 Kutná Hora s Vysvětlivkami. ČGS Praha.
- Madzia D., Boyd C. A., Mazuch M. (2017). A basal ornithopod dinosaur from the Cenomanian of the Czech Republic. - Journal of Systematic Palaeontology: 1–13.
- Vodrážka, R. (2006a): Entobia exogyrarum (Frič, 1883) from the Upper Cretaceous of the Bohemian Cretaceous Basin. – Ichnos 13, 13, 199-201
- Vodrážka R. (2007)
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Veronika Štědrá, 17.06.2010
Aktualizoval(a):
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3186 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3186.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
výjimečný
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
mezinárodní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .