Ježovský lom

Všeobecná charakteristika

Kraj: Zlínský kraj
Okres(y): Uherské Hradiště
Obec: Osvětimany
Katastrální území: Osvětimany
Mapové listy: 24-44 Bučovice, 24-444 Osvětimany
Lokalizace: Opuštěný pískovcový stěnový lom 1 km na SV od obce Ježov. Při z. straně silnice Ježov–Osvětimany asi 1 km od Ježova.
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Lom v pískovcích luhačovických vrstev (eocén) zlínského souvrství. (Račanská jednotka magurského flyše).
Technický objekt: lom
ID: 3082


Geologie

Geologická charakteristika: Lomová stěna představuje velmi dobře odkrytý příklad proximální flyšové sedimentace luhačovického souvrství s dobře patrnými sedimentologickými znaky - erozními podmořskými koryty. Pískovcová poloha otevřená lomem patří k luhačovickým vrstvám (eocén) zlínského souvrství. Z tektonického hlediska patří k dílčí račanské jednotce magurského flyše. V sedimentární sekvenci odkryté lomovou stěnou převažují hnědavě šedé hrubozrnné křemenné pískovce místy s psefitickou příměsí až konglomeráty s převažující písčitou základní hmotou. Vyšší koncentrace vápnitého tmelu místy zpevňují horninu, jinde se pískovce drolí, kulovitě až bochníkovitě odvětrávají. Mackovčin P., Jatiová M. a kol. (2002); Délka stěny je asi 90 m, maximální výška přibližně 15 m. Pískovcová poloha otevřená lomem patří k luhačovickým vrstvám zlínského souvrství. Z tektonického hlediska patří k račanské jednotce magurské skupiny příkrovů vnějšího flyšového pásma Karpat. Stářím bývají luhačovické vrstvy zařazovány zpravidla do středního eocénu. V sedimentární sekvenci odkryté lomovou stěnou převažují hnědavě šedé hrubozrnné křemenné pískovce místy s psefitickou příměsí až konglomeráty s převažující písčitou základní hmotou. Pískovce mají vápnitý tmel. Valouny křemene, hnědošedých jílovitých vápenců a slínovců, méně tmavých fylitů a granitoidů o průměru do 40 mm jsou koncentrovány do neprůběžných poloh a výplní vanovitě zahloubených koryt hlubokých 1,5 až 2 m. Lomová stěna představuje velmi dobře odkrytý příklad proximální flyšové sedimentace luhačovického souvrství s dobře patrnými sedimentologickými znaky (erozní podmořská koryta aj.). Vrstvy pískovců a konglomerátů v lomu mají mírné až subhorizontální úklony. Jsou porušeny systémem puklin. Převládající orientace jsou zhruba: 65/30, 72/85, 160/80 a 248/55. Podél těchto puklin dochází k určitému odsedání bloků zřejmě i v důsledku intenzívního zvětrání hornin. Pískovce a konglomeráty v lomu u Ježova obsahují kromě valounků a úlomků vápenců a slínovců i ojedinělé izolované velké foraminifery (zejména numulity), popřípadě úlomky ústřic a ostny ježovek. Lokalita představuje těžebnu exploatující dříve ložisko sklářských a slévárenských písků Ježov. Havlíček P. a kol. (2012)
Regionální členění: Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů
Stratigrafie: střední eocén
Témata: geomorfologie, sedimentologie, zoologie, botanika
Jevy: výchoz, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , zvětrávání
Hornina: pískovec, slepenec (konglomerát)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Ježovský lom. Kód AOPK ČR: 1950. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lomová stěna představuje velmi dobře odkrytý příklad proximální flyšové sedimentace luhačovického souvrství s dobře patrnými sedimentologickými znaky (erozní podmořská koryta aj.).
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy


Literatura a další zdroje
  • Mackovčin P., Jatiová M. a kol. (2002): Zlínsko.In: Mackovčin P.a Sedláček M.(eds):Chráněná území ČR, svazek II.Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str.133 Praha
  • Havlíček P. a kol. (2012):Exkurze na střední a jižní Moravu

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavlína Jirková, 26.02.2010
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla, 17.04.2012, Kukal Zdeněk, 27.12.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3082 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3082.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]