Výchoz - Čejč

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Hodonín
Obec: Čejč
Katastrální území: Čejč
Mapové listy: 34-21 Hustopeče, 34-212 Klobouky,34-214 Čejkovice
Lokalizace: Na části pozemku p. č. 1909 o výměře 2 ha 14 a 78 m, 1400 m sv. od kóty Špidlák (214 m n. m.).
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Nezalesněný svah po těžbě písku a lignitu o celkové délce asi 60 m a výšce asi 20 m v zalesněných svazích bývalého "Čejčského jezera". Odkryv vznikl pravděpodobně příležitostnou těžbou lignitu a písků v 19. a na začátku 20. století.
Technický objekt: staré dobývky
ID: 3073


Geologie

Geologická charakteristika: V zalesněných svazích bývalého "Čejčského jezera" jsou zastiženy sedimenty spodního pannonu zón A-C2. Kyjovská sloj je v odkryvu vyvinuta v mocnosti 0,5-1 m a je spolu s nadložními písky na základě výskytu schránek Melanopsis posterior Papp a Congeria ornithopsis Brus. řazena do zóny B. Dále je význanmnou součástí profilu "pohřbený půdní horizont" a jeho nadloží, v němž byla v sedimentech zóny C1 nalezena Congeria subglobosa Partsch, typická v Centrální Paratethydě až pro zónu E. (V profilu východní stěny pískovny vycházejí shora šedozelené prachovité jílovce, deskovitě odlučné o mocnosti kolem 2 m, pod nimi je vyvinut na ostré litologické hranici místy vykliňující horizon šedého až narezavělého prachovitého písku s hnízdy ulit Melanopsis fossilis fossilis (Martini), Melanopsis fossilis coaequata Handman. Níže jsou uloženy žlutozelené až bělavé vrstevnaté jemnozrnné písky s polohou zelenošedého až zelenohnědého jílovce s neurčitelnými zbytky měkkýšů. Dolní část profilu tvoří až 6 m mocné bělošedé až šedobílé jemnozrnné až prachovité, horizontálně i jemně diagonálně vrstvené a jemně laminované slabě jílovité písky. Některé polohy v nich mohou být interpretované jako tempestity. Ojediněle se v nich vyskytují ulity plže Melanopsis boue bouei (Ferussac). Spodní část profilu reprezentovaná prachovitými písky náleží zóně C, nejvyšší část s deskovitě odlučnými pískovci zoně D pannonu.)
Regionální členění: Karpaty > vídeňská pánev > vídeňská pánev (moravská část)
Stratigrafie: neogén
Témata: sedimentologie, stratigrafie, litologie, těžební činnost a její následky
Jevy: zvrstvení, charakteristická hornina, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: písek, jíl, lignit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Výchoz. Kód AOPK ČR: 1945. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Významný opěrný odkryv sedimentů pannonu, jediný výchoz kyjovské lignitové sloje v moravské části vídeňské pánve. Odkryv je registrován u mezinárodních organizací RCMNS a UNESCO. Stěny cihelny představují na Hodonínsku ojedinělý odkryv sedimentů pannonu zóny B a C a nejspodnější části zóny D. Stěny pískovny jsou také významným hnízdištěm břehulí, svahy nad lokalitou jsou typickým biotopem stepní květeny. Lokalita je ohrožena pokračující skládkou z prostoru dálnice Čejč - Hodonín.
Střety zájmů: jiné lidské aktivity, nestabilita terénu, vegetace
Popis střetů zájmů: Hlavním negativním vlivem je postupné zasuťování odkryvů lokality, které může urychlit narušování porostů a travního drnu nad kolmými stěnami. Dalším nebezpečím pro chráněné území je jeho znepřístupnění nebo zánik v případě umístění stavby či změně využití území.


Literatura a další zdroje
  • Čtyroký, P. et al. (1992): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSFR 1:25 000, 34-214 Čejkovice. - Český geologický ústav Praha.
  • Nařízení Okresního úřadu Hodonín č. 4/98 ze dne 20.5.1998 o zřízení přírodní památky \"Výchoz\"
  • Geologická mapa 1:50 000, list 34-21 Hustopeče s vysvětlivkami
  • Mackovčín, P., Jatiová, M., Demek, J., Slavík, P. & kol. (2007): Brněnsko, str. 507. – In: Mackovčín, P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX. AOPK a EkoCentrum Brno. Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavel Čtyroký, 03.12.1993
Aktualizoval(a): Tomanová Petrová Pavla, 08.04.2009, Gürtlerová Pavla, 20.04.2012, Tomanová Petrová Pavla, 10.07.2014


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3073 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-22]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3073.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: mezinárodní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]