Homolka - hronovské slepence
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Královéhradecký kraj
Okres(y):
Náchod
Obec:
Hronov
Katastrální území:
Hronov
Mapové listy:
04-33 Náchod, 04-332 Hronov
Lokalizace:
V lese 1,5 km vých. od středu (náměstí) Hronova, 300 m ssv. od k. 420 na silnici.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
V opuštěném lomu je odkryta spodní část nejvyššího členu žacléřského souvrství petrovických vrstev (karbon, svrchní duckmant - bolsov), ve vývoji hronovských slepenců.Sv.část lomu-25 m dlouhá, 2,5m vysoká stěna.Menší odkryvy v jz. části lomu zarostlé.
Technický objekt:
lom
ID:
304
Geologie
Geologická charakteristika:
V odkryvu je zastoupena spodní část nejvyššího členu žacléřského souvrství, petrovických vrstev (karbon, svrchní duckmant - bolsov), ve vývoji hronovských slepenců. Spolu s lokalitou Borek u Žďárek představuje hlavní litotypy petrovických vrstev. V nejvyšším místě jz. části lomu vystupují pískovce svrchnokřídových korycanských vrstev, které leží na petrovických vrstvách výrazně diskordantně. Hronovské slepence na odkryvu jsou hrubozrnné a mají polohy hrubozrnných pískovců s příměsí kaolinizovaných živců (až arkózovité pískovce), do kterých většinou pozvolna přecházejí. Vrstevnatost je špatně zřetelná. Barva hornin je většinou bělošedá, místy nažloutlá nebo nafialovělá. Ve slepencích převládají valouny velikosti 5 cm a větší, dosahující maximálně 40 cm v průměru. Mezi velkými valouny převládají světle šedé křemence, pro hronovské slepence charakteristické. Dále jsou nápadné valouny bílých celistvých hornin, které představují fosilně zvětralé ryolity či ryolitové tufy. Na valounech velkých 5 cm a větších jsou světlé křemence zastoupeny více než 70%, na druhém místě je křemen (kolem 10%). Bělavé ryolity či tufy jsou zastoupeny 4%, buližník 3%. Zbývající procenta připadají na jiné sedimenty. Valouny jsou zaoblené až dokonale zaoblené (zejména ryolity). Křemence jsou patrně spodnopaleozoického, snad ordovického stáří. Klastický materiál byl transportován pravděpodobně z jihu, snad z oblasti Železných hor. Směr vrstev S-J, úklon 20-30 stupňů k V. Hornina je značně postižena puklinami, které porušují i velké valouny. Korycanské vrstvy (cenoman) v jihozápadní části lomu reprezentují žlutohnědé křemenné pískovce s příměsí glaukonitu, často s fukoidy.
Regionální členění:
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > sudetské (dříve lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu) > vnitrosudetská pánev (čs. část)
Stratigrafie:
karbon
Témata:
sedimentologie, stratigrafie, petrologie
Jevy:
litologické rozhraní, diskordance, transgrese
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární
Hornina:
slepenec (konglomerát) , pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Broumovsko
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Sedimenty představují charakteristický litotyp (sv.karbon) žacléřského souvrství pro okraj pánve. Transgrese sv.křídy přes sv.karbon.
Součást národního geoparku:
Broumovsko
Střety zájmů:
nestabilita terénu, těžba povrchová
Popis střetů zájmů:
Lom je opuštěný a je nepravděpodobné, že by těžba byla obnovena. Čas od času se tu místně vybírá štěrkopísek z eluvia. Je třeba zabránit jakékoliv byť i nepatrné nekontrolované těžbě na lokalitě. Dále je třeba sledovat horní hranu lomu, kde je nebezpečí drobných sesuvů nadloží kvartérního písčitého eluvia s lesním porostem. Doporučujeme znovu zviditelnit styk křídy s karbonem umělým obnažením styčné plochy.(Tázler 1995)
Literatura a další zdroje
- Tásler R. et al.(1979): Geologie české části vnitrosudetské pánve.-Ústř.úst.geol.Praha. Archívní geol.mapa list Hronov 610-1008 (Křovákova projekce) s dokumentací.-MS Geofond.Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Radko Tásler, 31.12.1994
Aktualizoval(a):
Gürtlerová Pavla, 15.05.2018
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 304 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/304.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
významný studijní profil
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .