Meandr v údolí Jíveckého potoka
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Královéhradecký kraj
Okres(y):
Trutnov, Náchod
Obec:
Stárkov, Jívka
Katastrální území:
Jívka, Bystré u Stárkova
Mapové listy:
04-33 Náchod, 04-331 Český Kostelec
Lokalizace:
A), B) 1200 m jv. od středu obce Jívka, C) 700 m jjv. od středu obce Jívka
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Výchozy vystupují ve svazích Jíveckého potoka a tvoří tři samostatné výskyty: A) skalní stěny při silnici Stárkov - Jívka, B) 100m dlouhý skalnatý zalesněný hřeben uvnitř meandru Jíveckého potoka, C) 200 m dlouhý skalní hřbet na dolním konci obce Jívka.
ID:
300
Geologie
Geologická charakteristika:
Lokalita dokumentuje geomorfologii zaklesnutého údolí Jíveckého potoka s meandrem. Celý ostroh s arkózovým hřebenem uvnitř meandru představuje vývojově oblík. Ten je dnes spojen s pravým břehem celého údolí šíjí, ležící cca 8 m nad dnešní údolní nivou. Tato výška odpovídá výšce spodního terasového stupně, který dokumentuje časově poslední zahloubení potoka a vytvoření dnešního meandru. Skály tvoří arkózy s polohami slepenců (žaltmanské arkózy). Tvoří výraznou litofacii ve sp. části jíveckých vrstev (stáří barruel - stephan B). Označení žaltmanské arkózy bylo přijato podle názvu nejvyššího vrcholu Jestřebích hor Žaltmanu. Typické žaltmanské arkózy jsou v čerstvém stavu světle šedé s nádechem do růžova nebo do fialova. V přirozených a tudíž navětralých odkryvech jsou většinou šedohnědé, řidčeji načervenale hnědé. Vesměs převládají hrubozrnné typy. Mají 25-35% živců, 45-60% křemene. Zbytek připadá na úlomky hornin (většinou kvarcity, rohovce a efuzivní horniny) a na základní hmotu (směs jemného klastického materiálu a jílových minerálů) s tmelem. Tmel tvoří karbonáty (většinou kalcit), křemen a vzácněji baryt. V přirozených odkryvech bývá karbonát většinou vyloučen. Arkózy tvoří masivní lavice nebo šikmo zvrstvené sety. Šikmé zvrstvení je zdůrazněno římsovitým vyvětráním vrstviček. Slepence, tvořící v arkózách decimetrové až jednometrové polohy, mají často spodní plochu výrazně erozní. Směrem do nadloží přecházejí často slepence v arkózy s příměsí valounů. Průměrné složení valounů: křemen 52%, kvarcit 29%, lydit 7%, krystalické břidlice 3% (fylity, svory, zelené břidlice), ryolity 2%, granitoidy a ortoruly 10%. Skalnatý hřbet na dolním konci Jívky upomíná na vývoj na Kryštofových kamenech. Slepencové polohy, středně až hrubě zrnité, jsou několik dm mocné. Ve střední části hřebene je na bázi slepencové polohy několik kmenů araukaritů (zjištěno 5 kmenů).
Regionální členění:
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > sudetské (dříve lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu) > vnitrosudetská pánev (čs. část)
Stratigrafie:
karbon
Témata:
stratigrafie, paleontologie, geomorfologie
Jevy:
araukarity (prokřemenělá dřeva), meandry, skála, vrstva, zvrstvení, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární
Hornina:
arkóza, slepenec (konglomerát)
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Broumovsko
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
3 výskyty skalek a skalních stěn představují horniny litofaciální jednotky sv. karbonu - žaltmanských arkóz, které dokumentují říční režim v barruelu - stephanu B. Geologické lokality A) a B) se podílejí na geomorfologii údolí Jíveckého potoka s meandrem. Ostroh s arkózovým hřebenem uvnitř meandru představuje vývojově oblík. Z lokality C) jsou známy nálezy kamenů araukaritů.
Součást národního geoparku:
Broumovsko
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
Jednotlivé skalní odkryvy nepotřebují speciální ochranu.
Literatura a další zdroje
- Tásler R. et al.(1963): Závěrečná zpráva o základním geol.výzkumu jz. křídla vnitrosudetské pánve.-MS Archív ČGÚ.Praha.
- Tásler R. et al.(1979): Geologie české části vnitrosudetské pánve.-Ústř.úst.geol.Praha.
- Valín F.(1962a): K petrografii odolovského souvrství žacléřsko-svatoňovické pánve (stefan).-Věst.Ústř.úst.geol.,37,6.Praha.
- Valín F.(1962b): Litologie souvrství žaltmanovských arkóz.-Věst.Ústř.úst.geol.,27.Praha. List Hronov 610-1008(Křovákova projekce) s dokumentací.-MS Geofond Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Radko Tásler, 31.12.1994
Aktualizoval(a):
Prouza Vladimír, 20.05.2003, Šimůnek Zbyněk, 29.09.2009, Kukal Zdeněk, 19.12.2017, Gürtlerová Pavla, 15.05.2018
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 300 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-21]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/300.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .