Žaltman

Všeobecná charakteristika

Kraj: Královéhradecký kraj
Okres(y): Trutnov
Obec: Velké Svatoňovice, Radvanice
Katastrální území: Starý Sedloňov, Radvanice v Čechách
Mapové listy: 04-33 Náchod, 04-331 Český Kostelec
Lokalizace: Severně 2,5 km od Malých Svatoňovic nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman se dvěma vrcholy(vrcholová kóta 740m s rozhlednou)(kota 739 m)
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: 30 m dlouhý a 3 m vysoký skalní hřbet ve vrcholové kótě Žaltman 740 m s rozhlednou spolu s druhým vrcholem Žaltmanu - většinou souvislé skalní sruby o výšce do 10 m na hřebenu kóty 739.
ID: 295


Geologie

Geologická charakteristika: Celá lokalita patří ke komplexu žaltmanských arkóz ve spodní části jíveckých vrstev (barruel - stephan B). Petrografický složení hornin je obdobné jako na lokalitě Údolí Jíveckého potoka a Kryštofovy kameny.Označení žaltmanské arkózy bylo přijato podle názvu nejvyššího vrcholu Jestřebích hor Žaltmanu. Typické žaltmanské arkózy jsou v čerstvém stavu světle šedé s nádechem do růžova nebo do fialova. V přirozených a tudíž navětralých odkryvech jsou většinou šedohnědé, řidčeji načervenale hnědé. Vesměs převládají hrubozrnné typy. Mají 25-35% živců, 45-60% křemene. Zbytek připadá na úlomky hornin (většinou kvarcity, rohovce a efuzivní horniny) a na základní hmotu (směs jemného klastického materiálu a jílových minerálů) s tmelem. Tmel tvoří karbonáty (většinou kalcit), křemen a vzácněji baryt. V přirozených odkryvech bývá karbonát většinou vyloučen. Arkózy tvoří masivní lavice nebo šikmo zvrstvené sety. Šikmé zvrstvení je zdůrazněno římsovitým vyvětráním vrstviček. Slepence, tvořící v arkózách decimetrové až jednometrové polohy, mají často spodní plochu výrazně erozní. Směrem do nadloží přecházejí často slepence v arkózy s příměsí valounů. Průměrné složení valounů: křemen 52%, kvarcit 29%, lydit 7%, krystalické břidlice 3% (fylity, svory, zelené břidlice), ryolity 2%, granitoidy a ortoruly 10%. Skálu na vrcholu s kótou 740 m tvoří masivní hrubozrnná arkóza o mocnosti 4 m. Na její bázi je 1 m poloha hrubozrnných slepenců s valouny o průměru 5 cm, převládá křemen, dále kvarcit a lydit. Je zde i malý kmen araukaritu. Horniny ve skalních srubech s kótou 739 mají stejný petrografický charakter. Polohy slepenců jsou 0,5 - 1,5 m mocné. Hrubozrnné arkózy mají typický kvádrový rozpad a vytvářejí blokové sutě na úpatí skal. Blokový rozpad horniny podnítil i vznik malé pseudojeskyně v jv. části hřebene (tzv. Lotrandova sluj).
Regionální členění: Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > sudetské (dříve lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu) > vnitrosudetská pánev (čs. část)
Stratigrafie: karbon
Témata: stratigrafie, sedimentologie, geomorfologie, petrologie
Jevy: kamenné moře, mrazový srub, selektivní eroze, skála, skalní hřbet, zvrstvení
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: arkóza, slepenec (konglomerát)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Broumovsko
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Ukázka typických žaltmanských arkóz (sv. karbon - barruel - stephan B) v hrubozrnném vývoji jednotky. Typické jsou zde formy větrání - skalní stupně, sruby.
Součást národního geoparku: Broumovsko
Střety zájmů: turistika
Popis střetů zájmů: Odkryv na kótě 740 m více trpí vzhledem k návštěvnosti rozhledny.


Literatura a další zdroje
  • Tásler R. et al. (1963): Závěrečná zpráva o základním geol.výzkumu jz. křídla vnitrosudetské pánve.-MS Archív ČGÚ. Praha.
  • Tásler R. et al.(1979): Geologie české části vnitrosudetské pánve.-Ustř.úst.geol.Praha.
  • Valín F.(1962a): K petrografii odolovského souvrství žacléřsko-svatoňovické pánve (stefan).-Věst.Ústř.Úst.geol.,37,6.Praha.
  • Valín F.(1962b): Litologie souvrství žaltmanských arkóz.-Věst.Ústř.Úst.geol.27.Praha.
  • List Poříčí 620-1000 (Křovákova projekce) s dokumentací.-MS Geofond.Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Radko Tásler, 31.12.1994
Aktualizoval(a): Šimůnek Zbyněk, 30.09.2009, Prouza Vladimír, 07.10.2009


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 295 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-06-26]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/295.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]