Babiččino údolí - vápnité sintry

Všeobecná charakteristika

Kraj: Královéhradecký kraj
Okres(y): Náchod
Obec: Žernov
Katastrální území: Žernov u České Skalice
Mapové listy: 04-33 Náchod, 04-333 Česká Skalice
Lokalizace: Skalky a opuštěné lůmky na levém břehu Úpy při cestě na Havlovice, mezi Červeným mostem a hájenkou poblíž osady Pohodlí 300 m z. od Rýzmburka
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Skalky a opuštěné lůmky - výška stěn 8-10 m, délka lomových stěn (částečně zasuceno) 400-500m, Výchozy v údolí Úpy nad cestou
Technický objekt: lom
ID: 293


Geologie

Geologická charakteristika: Arkózovité pískovce a arkózy s podřízenými dm polohami slepenců leží v nadloží bazálních sv. karbonských slepenců ratibořického karbonu. Stratigraficky a litologicky odpovídají žaltmanským arkózám vnitrosudetské pánve a štikovským arkózám (svrchní část kumburského souvrství v podkrkonošské pánvi - barruel). Celková mocnost souvrství, ke kterému náleží výchozové části lůmků je 100-160 m. Z arkózovitých pískovců pocházejí kmeny araukaritů nalezené v nedalekých Ratibořicích. Živce arkózovitých pískovců jsou vesměs kaolinizovány. Vrstevnatost sedimentů je nezřetelná. V severní části výchozů se vyskytují kvartérní travertiny (vázané na prameniště).Kvartérní vápnité sintry, holocén. (Prouza 1966) Sintry na lokalitě jsou velice pěkně vyvinuty. Výskyt patří k největším a nejmocnějším. V délce asi 160 m na lokalitě vystupují zčásti zpevněné, zčásti nezpevněné a stále se tvořící vápnité sintry (pěnovce). Vznikají rozpouštěním turonských slínovců, vystupujících ve vyšší části svahu, v místech několika vrstevních pramenů, které vyvěrají při bázi křídy. V pěnovcích, většinou pórovitých, jsou petrifikovány větévky, listy, mech, jehličí a někde i chitinové zbytky hmyzu. Ve svrchní části výchozu jsou v pěnovcích i úlomky slínovců (svahová suť) a valouny z úpské štěrkové terasy, ležící asi 12 - 15 m nad údolní nivou. Stupeň zpevnění pěnovců je různý od rozpadavých po pevné plástevnatě odlučné sintry. Největší mocnost sintrové krusty je asi 3 m. Voda z pramenů, stékajících po sintrech končí malým vodopádem.
Regionální členění: Český masiv > kvartér > kvartér akumulačních oblastí Českého masivu;
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > sudetské (dříve lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu)
Stratigrafie: kvartér
Témata: kvartérní geologie, sedimentologie, hydrogeologie, petrologie
Jevy: inkrustace, pramen, vodopád, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): akvatická (činnost vody), sedimentární
Hornina: travertin, slínovec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Národní přírodní památka (NPP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Babiččino údolí. Kód AOPK ČR: 2404. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Je součástí území NPP - Babiččino údolí (id 2900). Nejlepší lokalita arkóz a arkózovitých pískovců sv. karbonu (barruel) v Ratibořickém údolí, které vznikly v říčním prostředí. U severní části lokality se nacházejí travertiny s petrifikovanými zbytky rostlin, mechů a listí. Při cestě na Havlovice se vytvořil na travertinové krustě malý vodopád.Výskyty kvartérních vápnitých sintrů (travertinů, pěnovců) jsou v severovýchodních Čechách poměrně vzácné.
Střety zájmů: jiné lidské aktivity, lesnictví, vegetace
Popis střetů zájmů: Lokalita leží na území národní kulturní památky. Mohlo by jí hrozit zarůstání. Při těžbě dřeva by mohly být sintry poškozeny.


Literatura a další zdroje
  • Petraschek W.(1913): Geologische Karte der oesterreichisch-ungarischen Monarchie. NW-Gruppe,Nr.17, Josefstadt-Náchod (s vysvětlivkami).-K.-koen.geol.Reichsanst.Wien.
  • Prouza V.(1966): Výsledky geologicko-stratigrafických výzkumů v Ratibořickém údolí u České Skalice.-Zpr.geol.výzk. v r.1964,123-126.Praha.
  • Vejlupek M.(1990): Vysvětlivky ke geol.mapě 1:50 000 Náchod 04-33.-Archív ČGÚ.Praha.Prouza V. (1966): Výsledky geologicko - stratigrafických výzkumů v Ratibořickém údolí u České Skalice. - Zpr. geol. Výzk. v Roce 1964, 123 - 126. Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Vladimír Prouza, 27.01.2003
Aktualizoval(a): Prouza Vladimír, 07.11.2008


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 293 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-06-18]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/293.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: výjimečný
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: národní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]