Býčí skála, křižovatka Josefov
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Jihomoravský kraj
Okres(y):
Blansko
Obec:
Habrůvka
Katastrální území:
Habrůvka
Mapové listy:
24-41 Vyškov, 24-411 Jedovnice
Lokalizace:
Hluboko zaříznuté údolí Křtinského potoka se zaklesnutými meandry a přilehlými okrajovými svahy Rudické a Babické plošiny, mezi obcemi Habrůvka, Josefov a Adamov.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Údolí Křtinského potoka a přilehlé svahy
ID:
2895
Geologie
Geologická charakteristika:
Území představuje klasický profil s nejstaršími horninami Moravského krasu. Na západě je tvořeno proterozoickými granitoidy brněnského masivu, na které směrem k východu nasedají devonské bazální klastické sedimenty, josefovské (stratotyp) a lažánecké vápence.V lavicovitých josefovských vápencích jsou navětrány větevnaté a masivní stromatopory, rugosa a brachiopodi. V horních partiích na Babické a Rudické plošině, se vyskytují spodnokřídové rudické vrstvy, zaklesnuté v paleokrasových depresích. Z povrchových krasových jevů najdeme škrapové pole a z podzemních plno vyvěraček. K nejvýznamnějším patří trojice vývěrů Jedovnického potoka v opuštěném kamenolomu. Olomoučanský vývěr a a tzv. Josefské vyvěračky. pozornost zasluhují jeskyně Sobolova a Býčí skála, jež je vývěrovou jeskyní systému podzemního Javornického potoka, která je propojena s jeskyněmi Rudického propadání NPP (id 738). Celková délka tohoto systému je asi 13 km. Významnou je suchá Jáchymka s četnými nálezy kvartérní fauny, pravděpodobně nejvzácnější představuje psovitá šelma (Cuon europaeus).
Regionální členění:
Český masiv > moravskoslezská oblast > moravskoslezské paleozoikum
Stratigrafie:
givet
Témata:
geologie, archeologie, botanika, geomorfologie, historie, hydrogeologie, kvartérní geologie, mineralogie, paleontologie, sedimentologie, stratigrafie, strukturní geologie (tektonika), zoologie
Jevy:
kras, bahenní praskliny, čeřiny, dejekční kužel, diskordance, inkrustace, konkrece, jeskyně krasová, krasová kapsa, meandry, evorzní hrnec, pramen, propast, skalní brána (most), skalní komín, skalní okno, skalní ostroh, skalní stěna, sluňák, škrapy, tektonické zrcadlo, tor (izolovaná skála), vodopád, vrása, vrstva, závrt, zkameněliny - fauna, zkameněliny - flora, stratotyp, kamenné varhany (sloupcovitá odlučnost)
Původ geologických jevů (geneze):
antropogenní (činnost lidská), organogenní (činnost organizmů), sedimentární , akvatická (činnost vody), gravitační, zvětrávání
Hornina:
vápenec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Národní přírodní rezervace (NPR) v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Moravský kras
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Býčí skála. Kód AOPK ČR: 151. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Přírodě blízké lesní typy bučin a doubrav rostoucích na vápenci a jeho styku s granitoidy brněnského masivu s četnými zvláště chráněnými a ohroženými druhy rostlin a živočichů. V devonských vápencích je vyvinuta pestrá škála krasových jevů. Území je významné archeologickými a paleontologickými nálezy. Výchozy nad křižovatkou v Josefově jsou stratotypovou lokalitou josefovských vápenců (dříve bornhardtinových). Profil nad vývěry Jedovnického potoka byl zkoumán jako jeden z opěrných světových profilů (gamaspektrometrie, magnetická susceptibilita). Významné jsou nové objevy fosilní kvartérní fauny v Barové jeskyni.
Střety zájmů:
rekreace, turistika
Popis střetů zájmů:
Turisticky a rekreačně exponované území je vedle pěších a cykloturistů vyhledáváno i speleology a horolezci. Nejzajmavější místa spojuje naučná stezka.
Literatura a další zdroje
- Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. a kol. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P.(ed): Chráněná území ČR, Svazek IX. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str. 691-693, Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 29.10.2008
Aktualizoval(a):
Otava Jiří, 03.11.2008, Otava Jiří, 23.09.2013
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 2895 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-28]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2895.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
výjimečný
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .