Borová - Štamberk
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Pardubický kraj
Okres(y):
Svitavy
Obec:
Borová
Katastrální území:
Borová u Poličky
Mapové listy:
14-33 Polička, 14-334 Polička
Lokalizace:
Skalní výchozy a lom v Borové, kóta Štamberk (Stanov 670 m n.m.), lom se nachází na jz. úpatí kopce. Kóta Štamberk je nápadný (v j. části zalesněný) protáhlý hřbet směru SSZ-JJV až S-J o délce kolem 750 m, situovaný při s. okraji obce Borová.
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Významný je především opuštěný lom s několika druhy tonalitů s průnikam aplitových žil, místo absolutního datování hornin budislavského plutonu (350 Ma).
Technický objekt:
lom
ID:
2820
Geologie
Geologická charakteristika:
Kóta Štamberk - Stanov (670 m) je nápadný (v j. části zalesněný) protáhlý hřbet. Nejvýraznější je jeho strmý z. a j. svah vůči údolí Černého potoka dosahující výšky 70 m, pozvolnější a o něco nižší svah vznikl na V. Na j. svahu, pokrytém mnoha balvany, se nachází několik skalních výchozů. Největší z nich ve výšce 646–656 m tvoří složitou skalní stěnu o výšce 10 m a délce ve směru svahu kolem 20 m, budovanou několika kulisami odčleněnými vertikálními puklinami. Pod stěnami vznikly osypy a malé suťové proudy z ostrohranných úlomků a bloků rozměrů do 3 m. K východu skalní útvar přechází v morfologicky nápadný stupeň. Částečně zarostlý lom je tvořen středně zrnitými biotitickými granodiority s granátem (budislavský pluton). Místy tyto horniny uzavírají až několik cm velké smouhy drobnozrnných biotitických granodioritů. Granodiority prorážejí četné žíly drobnozrnných biotitických až muskovit-biotických aplitů někdy s turmalínem. Aplity často uzavírají drobné xenolity okolních granodioritů. Méně časté jsou podobně mocné žíly pegmatitů. V granodioritech je dobře patrná subsolidová deformační stavba (foliace), která pod relativně malým sklonem (5–10 º) upadá k JV. Na některých žilách aplitů je patrné, že byly touto deformací postiženy také. Stavba je konkordantní s průběhem foliace v okolních horninách.
Regionální členění:
Český masiv > bohemikum > poličské krystalinikum
Stratigrafie:
proterozoikum
Témata:
petrologie
Jevy:
deformační stavby, skála, výchoz, žíla (magmatická)
Původ geologických jevů (geneze):
magmatická
Hornina:
tonalit, aplit
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
geomorfologie a typické horniny budislavického plutonu
Střety zájmů:
vegetace
Popis střetů zájmů:
Lokalita ohrožena náletovými dřevinami
Literatura a další zdroje
- Buriánek, D., Němečková, M., Hanžl., P., 2003. Petrology and geochemistry of plutonic rocks from the Polička and Zábřeh crystalline units (NE Bohemian Massif). Bulletin of the Czech Geological Survey. 78, 9?22.
- Čech, S., a kol. (2008): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 000 14-334 Polička. Česká geologická služba. Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Lukáš Vondrovic, 27.08.2007
Aktualizoval(a):
Buriánek David, 27.11.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 2820 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2820.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .