Lom Rynholec - Hořkovec
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Středočeský kraj
Okres(y):
Rakovník, Kladno
Obec:
Nové Strašecí, Rynholec, Lány
Katastrální území:
Lány, Nové Strašecí, Rynholec
Mapové listy:
12-14 Rakovník, 12-142 Stochov,12-144 Lány
Lokalizace:
Sz. od Lán, mezi obcemi Rynholec, Pecínov, Ruda a hájovnou Hořkovec. Víceetážový jámový lom směru SZ-JV o maximální délce až 3 km a šířce kolem 500m, hloubka v desítkách metrů. Kromě označení Rynholec používány pro těžebnu i názvy Pecínov, Hořkovec nebo Babín.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Rozsáhlý lom s profily kladenského, perucko-korycanského a bělohorského souvrství a hranicemi karbon/křída a cenoman/turon.
Technický objekt:
lom
ID:
2807
Geologie
Geologická charakteristika:
Těžebna karbonských žáruvzdorných lupků v provozu poskytuje několik desítek metrů mocný profil kladenským souvrstvím (westphal C + D), v nadloží pak perucko-korycanským a bělohorským souvrstvím české křídové pánve. Uličný a Špičáková (1996)zde popsali tzv. pecínovské vrstvy. V jv. části lomu rozsáhlá řízená skládka komunálního odpadu.(Zelenka 2007). Hlavní těženou surovinou jsou karbonské žáruvzdorné jílovce. V lomu je vidět profil křídovými horninami s dobře viditelnou hranicí cenomanu a turonu, ve spodní části výchozu pak hranice křídy a karbonu. V karbonu máme dále možnost sledovat erozní rozhraní nýřanských a radnických vrstev. Lom je jedinečnou ukázkou geologické historie od karbonu po křídu. Jsou zde zachovány sedimenty jednotlivých říčních stylů v karbonu (Opluštil et al. 2005) a v křídě pak postupná mořská transgrese na uloženiny estuárií a řek (Uličný et al. 1997). Z křídových sedimentů tohoto lomu byly popsány nálezy rybích zubů, šupin, amonitů Morrowites michelobensis (Laube et Bruder), Lewesiceras peramplum (Mantell) a inocerama Mytiloides mytiloides (Mantell)(Čech – Knobloch 1989). Karbonské žáruvzdorné jílovce tvoří cm až m polohy, zpravidla jsou šedé a šedofialové s lasturnatým lomem. Některé tmavošedé polohy žáruvzdorných jílovců a prachovců obsahují hojnou organickou příměs. Jejich geneze je spojována s karbonským ryolitovým vulkanismem. Byly popsány jako pyroklastické uloženiny, z větší části redeponované a usazené v mělkých nádržích (Mašek 1966, 1977; Stárková – Adamová 2008).
Regionální členění:
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > středočeské a západočeské mladší paleozoikum > kladensko-rakovnická pánev > rakovnický revír;
Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev
Stratigrafie:
karbon, křída
Témata:
geologie, sedimentologie, ložisková geologie, stratigrafie
Jevy:
litologické rozhraní, diskordance
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární
Hornina:
jílovec (lupek), pískovec, vulkanoklastika
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Ve stěnách těžebny lze sledovat v desítkách metrů a různých řezech laterální, vertikální i prostorové vztahy sedimentárních jednotek, jejich struktury, textury i paleontologický obsah. Díky postupující těžbě jsou získávány stále nové údaje.
Střety zájmů:
skládky odpadků
Popis střetů zájmů:
Postupující těžbou staré odkryvy zanikají a vznikají nové. Skládkou v jv. části těžebny jsou odkryvy nevratně likvidovány.
Literatura a další zdroje
- Uličný, D. (1992): Low and high-frequency sea-level change and related events during the Cenomanian and across the Cenomanian-Turonian boundary, Bohemian Cretaceous Basin. - MS PřF UK. Praha.
- Uličný, D. - Špičáková, L. (1996): Response to high frequency sea-level change in a fluvialto estuarine succession: Cenomanian palaeovalley fill, Bohemian Cretaceous Basin. In: Howell, J. A. - Aitken, J. F. (eds): High Resolution Sequence Stratigraphy: Innovations and Applications. - Geol. Soc. Spec. Publ., 104, 247 - 268.
- Stárková, M. - Adamová, M. (2008): Vulkanoklastika svrchních radnických vrstev mezi Lubnou a Novým Strašecím. – Zprávy o geologických výzkumech v roce 2007 neuveden, srpen, 53-61. ISSN 0514-805
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Přemysl Zelenka, 18.04.2007
Aktualizoval(a):
Zelenka Přemysl, 23.09.2009, Stárková Marcela, 16.12.2015, Vajskebrová Markéta, 20.05.2019
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 2807 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2807.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .