Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Kozlov - polodrahokamy

Vyhledávání

Kozlov - polodrahokamy

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Semily
Katastrální území: Košov Cidlina
Mapové listy: 0343, 03431
Geologická správní oblast: Permokarbon podkrkonošské a vnitrosudetské (dolnoslezské) pánve
Lokalizace: Zalesněný kopec (kóta 606), 2 km západně od Tábora (kóta 678) a 1300 m jjz. od obce Košov. Jde o kótu 606. Celková výměra přibližně 1,70 ha.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Zalesněné úbočí kopce Kozlov, kde na východním a jižním okraji kóty 606 vystupují přirozené výchozy, pod nimiž se nacházejí sutě. V sutích i přirozených výchozech naleziště nerostů podkrkonošské andezitové asociace.
ID : 274

Geologie

Geologická charakteristika: (podle V. Zieglera upravil V. Prouza): Přirozené výchozy (příkrá skalní stěna) mandlovcovitého andezitoidu. Lze zde pozorovat tři lávové proudy této horniny, přičemž proud prostřední a hlavně nejvyšší obsahují množství dutin, jež jsou vyplněny chalcedonem, acháty a zejména geodami křemene a jeho barevných odrůd. V převaze je ametyst, vyskytuje se i záhněda, křemen a křišťál. Jaspisy tvoří slabé žilky (zřídka překračují mocnost 5 cm) a bývají většinou červenohnědé. Tytéž nerosty se nacházejí v sutích pod výchozy. Horniny vzniklé vyléváním lávy na povrch při hranici vrchlabského a prosečenského souvrství jsou nově označovány jako olivinické bazalty až bazaltandezity tzv. lomnického komplexu (Adamová et al.).Tyto horniny jsou zajímavé výraznými vezikulárními texturami, jež vznikly únikem plynů z magmatu.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - svrchní karbon a perm - vulkanity permokarbonu
Stratigrafie: paleozoikum - perm
Témata: vulkanologie, mineralogie
Jevy: skála, skalní stěna, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická
Hornina: melafyr
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Kód AOPK ČR: 1989     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je důležitou součástí vyhlášené lokality
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Přirozené výchozy mandlovcovitého andezitoidu, na nichž lze demonstrovat sopečný vznik. V dutinách nálezy nerostů podkrkonošské andezitoidové asociace, stejně jako v sutích pod výchozy. Běžně se nacházejí především geody s ametystem, acháty a chalcedony. Nálezy jaspisů jsou vzácnější. Jejich žíly zřídka dosahují mocnosti nad 5 cm.
Součást Geoparku: Český ráj
Střety zájmů: vegetace
Popis střetů zájmů: Prakticky neexistují. Lokalita je ohrožena především zarůstáním. Při běžném lesním hospodaření by se však dařilo ji udržet v přístupném stavu.
Stav lokality: dobrý

Literatura

Ziegler V./1977/: Geologické poměry chráněné krajinné oblasti Český ráj.-Bohemia centralis,6,p.7-42.Praha.; Ziegler V./MS/: Geologické zajímavosti Českého ráje.-Pečky.; Schovánková D. (1989): Petrologie mladopaleozoických vulkanitů podkrkonošské pánve. - Permské bazaltandezity. - MS Archiv ČGS. Praha.; Adamová M., Rapprich V., Stárková M. (2009): Chemizmus podkrkonošských melafyrů a jejich horninotvorných minerálů.- Sborník Muzea Českého ráje- Acta Musei Turnoviensis. 23-31.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Ziegler Václav, 11.11.93
Aktualizoval(a): Prouza Vladimír 15.05.03, Prouza Vladimír 24.09.04, Stárková Marcela 15.11.11

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 274 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-20]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/274.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Chalcedon a záhněda ve výplni dutiny bazaltandezitu z lokality Kozlov, velikost vzorku v podélné ose 35 cm, ze sbírky L. Hromádka, Marcela Stárková, 2011


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]