Loukov - andezitoidy

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Semily
Obec: Háje nad Jizerou
Katastrální území: Rybnice
Mapové listy: 03-41 Semily, 03-413 Semily
Lokalizace: Při silnici v údolí Jizery, skalní stěna na severním okraji silnice, asi 700 m východně od mostu přes Jizeru v Podstrání, 400 m jz. od Görlovy textilky v Hájích nad Jizerou. Výměra ca 0,6 ha.
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Výchozy v zákrutu silnice v zelenošedých mandlovcovitých bazaltandezitech, pokračující ve skalách až 7 m vysokých nad silnicí dále na západ (defilé dlouhé téměř 200 m). V nadloží vyvřelin dvě uhelné slojky.
ID: 260


Geologie

Geologická charakteristika: Většinou zelenošedé masivní, řidčeji mandlovcovité andezitoidy. Velikost mandlí většinou nepřesahuje 2 cm, někdy dosahuje 5 cm. Jen lokálně jsou mandle hojné. Výplně jsou tvořeny chalcedony, řidčeji acháty a vzácněji krystaly křemene, ametystu, záhnědy, kalcitu, aragonitu. Hojný je práškovitý delessit. Andezitoidy patří vyššímu příkrovu rybnické skupiny (Schovánková 1989) vrchlabského souvrství. Ve východní části odkryvu v nich je několik kapsovitých poloh šedozelených aleuropelitů, náležejících zřejmě hájskému obzoru. Rozpad je místy hlízovitý až kulovitý, v delším stadiu drobtovitý. Jde o efuziva svrchního melafyrového příkrovu. V nadloží vyvřelin je několik metrů zelenošedých až tmavošedých prachovců a prachovitých jílovců, v nichž jsou dvě uhelné slojky, tvořené švartnoidními uhelnatými jílovci a popelovinovým uhlím. Spodní má mocnost 8 cm, vyšší (hlavní) 20-30 cm. Ve starší literatuře je pro tuto polohu užit název hájská uhelná slojka (Havlena 1957a,b, 1958a,b), dnes užíváme označení hájský obzor. Ten leží uprostřed vrchlabského souvrství a dá se sledovat na vzdálenost asi 8 km. V podloží slojek jsou kořeny, v nadloží vrstevnaté jílovce se zbytky fosilní flóry.
Regionální členění: Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > vulkanity permokarbonu;
Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > sudetské (dříve lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu)
Stratigrafie: perm
Témata: geologie, petrologie, mineralogie, litologie, vulkanologie
Jevy: lávový proud, láva, skalní stěna, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická, sedimentární
Hornina: melafyr, jílovec (lupek)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Výchozy ve vyšším andezitoidovém příkrovu rybnické skupiny (Schovánková 1989) ve vrchlabském souvrství, naleziště nerostů podkrkonošských tzv. melafyrů. Typová lokalita hájského obzoru vrchlabského souvrství, zbytky po těžbě uhlí.
Součást národního geoparku: Český ráj
Střety zájmů: vegetace
Popis střetů zájmů: Zatím nejsou; případné rozšiřování silnice může jen prohloubit znalosti o stavbě tohoto andezitoidového proudu. Na lokalitě jemné sedimentární horniny zarůstají vegetací.


Literatura a další zdroje
  • Ziegler V./MS/: Geologické zajímavosti Českého ráje.-Pečky.
  • Schovánková D. (1989): Petrologie mladopaleozoických vulkanitů podkrkonošské pánve. - Část 5. Permské bazaltandezity. - MS. Archiv ČGS Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Václav Ziegler, 23.11.1993
Aktualizoval(a): Prouza Vladimír, 15.05.2003, Šimůnek Zbyněk, 29.09.2009


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 260 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/260.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]