Chmelnice - lomy při silnici Trutnov - St.Rokytník

Všeobecná charakteristika

Kraj: Královéhradecký kraj
Okres(y): Trutnov
Obec: Trutnov
Katastrální území: Bojiště u Trutnova
Mapové listy: 03-44 Dvůr Králové nad Labem, 03-442 S.Buky
Lokalizace: jižní až jjv.okraj Trutnova - stěnové opuštěné lomy při silnici Trutnov - St. Rokytník 300-500 m j. od kóty 508
Přístup k lokalitě: s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: 2 části stěnového lomu v délce přibližně 150, 250 m, stěny jsou oddělené cípem lesa v délce asi 100 m, výška stěn 7-15 m
Technický objekt: lom
ID: 253


Geologie

Geologická charakteristika: Na výchoze je zastižena nejsvrchnější část trutnovského souvrství, sp. část bohuslavického souvrství vychází místy v zasucené části nahoře nad lomovou stěnou. Trutnovské souvrství tvoří červenohnědé a světlé fialovohnědé střednozrnné až hrubozrnné pískovce s horizontálním i šikmým korytovitým zvrstvením. Dále jsou zde patrné polohy nivních sedimentů reprezentovaných červenohnědými nevrstevnatými prachovci. Místy se vyskytují v psamitech i polohy s jílovcovými útržky nebo valouny. Nápadné je množství erozních ploch v celé lomové stěně. Na tomto výchoze přibývá do nadloží karbonátických poloh. Můžeme místy spatřit i karbonátové konkrece. Karbonátové polohy jsou světlejší a selektivně vyvětrávají. Karbonátový tmel sedimentů trutnovského souvrství je tvořen převážně kalcitem, sedimenty bohuslavického souvrství mají naopak tmel dolomitický.
Regionální členění: Český masiv > Výplně mladopaleozoických pánví > sudetské (dříve lugické) mladší paleozoikum (včetně výskytů triasu) > podkrkonošská pánev
Stratigrafie: perm
Témata: stratigrafie, sedimentologie, petrologie
Jevy: čeřiny, konkrece, skalní stěna, zvrstvení, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: pískovec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Typová lokalita pro sv. část sp. permu=trutnovského souvrství na styku se sv.permem=bohuslavickým souvrstvím. Trutnovské souvrství je zde tvořeno sedimenty říčních koryt, ale i nivních sedimentů. Časté jsou zde výrazné erozní plochy. Nejsvrchnější část lomu, která je dnes již zasucena, reprezentují horniny bohuslavického souvrství. Lokalita je důležitá, neboť pro saxon (trutnovské) a durynk (bohuslavické) souvrství nejsou paleontologické důkazy a stratigrafie se opírá především o litologická srovnání mezi jednotlivými pánvemi i uvnitř pánve.
Střety zájmů: vegetace
Popis střetů zájmů: Část lomu (blíže Trutnova) je oplocena a slouží jako skladiště stavebního materiálu. Další část lomu má v popředí soukromý pozemek s domkem a hrozí jí zarůstání.


Literatura a další zdroje
  • Prouza V.(1961): Zpráva o geol.mapování ve v.části podkrkonošského permokarbonu v. od Trutnova.-Zpr.geol.Výzk.v r.1958,68-69.Praha.
  • Prouza V.(1961): Zpráva o geol.mapování v okolí Trutnova.-Zpr.geol.Výzk. v r. 1960,100-102.Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Vladimír Prouza, 16.07.1999, Marcela Stárková, 16.07.1999
Aktualizoval(a): Prouza Vladimír, 15.05.2003, Prouza Vladimír, 23.09.2009, Kukal Zdeněk, 20.12.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 253 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/253.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]