Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Chlumská stráň

Vyhledávání

Chlumská stráň

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Rokycany
Katastrální území: Chlum nad Berounkou
Mapové listy: 1231,1232, 12314,12323
Geologická správní oblast: Barrandienské proterozoikum; tiský a čistecko-jesenický masiv
Lokalizace: Sutě, skaly a vyhlídka na pravém údolním svahu řeky Berounky, sz. od obce Chlum v Kralovické pahorkatině.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: skála, vyhlídka
Exkurzní lokalita: ano
ID : 2399

Geologie

Geologická charakteristika: NPR leží na příkrém erozním pravém svahu hlubokého údolí řeky Berounky. Horninovým podkladem jsou břidlice se závalky drob, které představují typickou horninu vulkanogenní facie neoproterozoika (facii vyčlenil Cháb – Pelc 1968). Tyto břidlice doprovázejí výskyty spilitů v okolí Zvíkovce a Podmokel a mají v oblasti generelně SV–JZ průběh s úklonem k SZ. Jejich výzkumu se věnoval např. Veleman (1967). Na výchoze u Chlumské vyhlídky je možné pozorovat typický roubíkovitý rozpad břidlice a v černošedé základní hmotě jsou zde patrné vřetenovitě protažené závalky drob do velikosti několika cm (většinou kolem 0,5 cm). Nejlépe jsou závalky vidět na lomu kolmém k protažení „roubíků“. Kvartérní pokryv je tvořen různým typy svahových uloženin (kamenitých a hlinitokamenitých sutí a hlín).
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien, Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien - proterozoikum Barrandienu - kralupsko-zbraslavská skupina + jílovské pásmo
Stratigrafie: proterozoikum, proterozoikum - neoproterozoikum (1000 - 542 Ma)
Témata: geologie, geomorfologie, kvartérní geologie, litologie, petrologie, sedimentologie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy: skála, skalní defilé, suť, údolní niva, výchoz, zlom
Původ geologických jevů (geneze): akvatická (činnost vody), gravitační, metamorfní (regionální metamorfóza), sedimentární , zvětrávání
Hornina: břidlice jílovitá, droba
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Národní přírodní rezervace (NPR)
Kód AOPK ČR: 130     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je důležitou součástí vyhlášené lokality
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Suťový smíšený porost s výskytem tisu červeného. Suťové porosty přirozeného charakteru s početnou populací tisu červeného ve stromovém patře.Lokalita představuje instruktivní výchoz hornin neoproterozoika s primární sedimentární texturou závalkovitých břidlic, výskyty těchto břidlic jsou známé i okolních mapových listů Křivoklátska a téměř vždy doprovází výskyty neoproterozoických spilitů.
Součást Geoparku: Barrandien
Střety zájmů: zemědělství, skládky odpadků
Popis střetů zájmů: Vody potoka Rabudice jsou znečišťovány zemědělsou prvovýrobou. Území je ohrožováno divokými skládkami a rekreací v chatové kolonii na hranici rezervace.
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: beze změny 01.10.2012;

Literatura

VELEMAN, J. (1967): Petrografie a litologická charakteristika sedimentů s pseudozávalkovitými texturami v proterozoiku mezi Plzní a Skryjemi, spolu s geologickými poměry v proterozoiku na listech Radnice (M-33-76-A-c) a Stupno (M-33-76-C-a) a s podrobnou drobně tektonickou analýzou barrandienského proterozoika mezi Plzní a Zvíkovcem a jejím vztahem k velké stavbě. Diplomová práce. – MS, Archív ČGS. Praha.; CHÁB, J. – PELC, Z. (1968): Lithology of Upper Proterozoic in the NW limb of the Barrandian area. – Krystalinikum 6, 141–167.; Zahradnický J., Mackovčin P. a kol.(2005): Plzeňsko a Karlovarsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek XI. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str. 391, Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Gürtlerová Pavla, 22.10.08
Aktualizoval(a): Štěpánek Petr 18.11.08, Kukal Zdeněk 01.10.12, Vorel Tomáš 01.04.14

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 2399 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-20]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/2399.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Vyhlídka do údolí Berounky u obce Chlum. Vycházejí zde závalkovité břidlice neoproterozoika. , Tomáš Vorel, 2014


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]