Velký Roudný
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Moravskoslezský kraj
Okres(y):
Bruntál
Obec:
Roudno
Katastrální území:
Roudno
Mapové listy:
15-31 Bruntál, 15-314 Leskovec
Lokalizace:
Geomorfologicky významný a nejzachovalejší struskový kužel Českého masivu, ležící jihovýchodně od obce Roudno v Nízkém Jeseníku.
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Skalní výchozy ve vrcholové části vulkánu, na svazích odkryty v opuštěných lůmcích.
ID:
2369
Geologie
Geologická charakteristika:
Velký Roudný je relikt struskového kužele se zachovalým kráterem podkovovitého tvaru, otevřeným k jihovýchodu. Tato asymetrická stavba je důsledkem převažujícího jihovýchodního větru v době erupce vulkánu. Asymetrická stavba vulkánu pak ovlivnila převažující směr tečení lávy k jihovýchodu. Na jižním svahu jsou zachovány svahové facie struskového kužele s periklinálním (úklon po svahu od centra vulkánu) zvrstvením strusek, naproti tomu na severním svahu způsobila eroze obnažení svrchní kráterové facie s úklonem strusek do středu vulkánu. Strusky jsou velmi hrubé a nespečené. Mezi velkými fragmenty jsou volné prostory a uloženiny postrádají popelovou frakci. Tento charakter uloženin odpovídá nízkoenergetické strombolské erupci. K vulkánu náležejí čtyři výrazné lávové proudy, které přesahují hranice chráněného území. Směrem k severu míří krátký proud Mlýna Roudná (délka 0,7 km, mocnost 15 m), k severovýchodu proud Heroldova mlýna o délce 1,3 km a mocnosti 30 m. Nejdelší, přes 5 km dlouhý, je proud Chřibského lesa, směřující na východ ke Slezské Hartě. Nedostatečně prozkoumanou stavbu (zahrnující polohy vulkanoklastik) má k jihovýchodu vybíhající hřbet, nazývaný proud Černého lesa. Výlevné čedičové horniny jednotlivých proudů mají složení alkalický olivinický čedič - nefelinický bazanit - olivinický nefelinit - limburgit. Magma ke svému výstupu využilo oslabené zóny na křížení zlomů severozápadního jihovýchodního směru a šternbersko-hornobenešovské zóny, která je úzkým, tektonicky stlačeným pásmem devonských sedimentů a vulkanitů v kulmské formaci hornobenešovského souvrství. Radiometricky zjištěné stáří čedičů prokázalo několik fází aktivity vulkánu v období spodního pleistocénu. Stáří vzorku odebraného z "proudu" Černého lesa činí cca 2,5 miliónů let, zatímco u vzorku z proudu Chřibského lesa jen 1,4 miliónů let.
Regionální členění:
Český masiv > kvartér > kvartérní vulkanismus v Českém masivu
Stratigrafie:
terciér, kvartér
Témata:
geologie, vulkanologie, petrologie
Jevy:
struskový kužel, lávový proud
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická
Hornina:
struska, bazanit, foidit
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Národní přírodní památka (NPP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Velký Roudný. Kód AOPK ČR: 502. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Tvarově dokonale vyvinutý a zachovalý struskový kužel. Krajinný celek dotváří zachované agrární antropogenní útvary - množství kamenných valů, agrárních hald a mezí. Pokryv hornin vulkanického původu zaujímá plochu téměř 9 km2. Podstatná část leží uvnitř chráněného území.
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
bez střetů
Literatura a další zdroje
- Weissmannová H. a kol (2004): Ostravsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek X. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str. 116 - 117, Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 05.11.2008
Aktualizoval(a):
Hradecký Petr, 10.11.2008, Rapprich Vladislav, 05.04.2012, Rapprich Vladislav, 31.08.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 2369 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-22]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2369.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .