Borová Lada - Chalupská slať
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Jihočeský kraj
Okres(y):
Prachatice
Obec:
Borová Lada
Katastrální území:
Svinná Lada, Nový Svět u Borových Lad, Borová Lada
Mapové listy:
32-11 Kvilda,32-12 Volary, 32-121 H.Vltavice,32-112 Bor.Lada
Lokalizace:
Severní okolí Borové Lady v nivě Vydřího potoka, údolní rašeliniště o výměře 202, 81 ha
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Velkoplošné rašeliniště
ID:
2163
Geologie
Geologická charakteristika:
Rozsáhlé rašeliniště přechodného typu mezi údolním (Vltavský luh) a horským vrchovištěm (Jezerní slať) s porosty rašelinné kleče a rašelinného boru a s početným souborem vzácných a ohrožených druhů organismů. Je vyvinuté nad metamorfovanými horninami moldanubika. Leží v nadmořské výšce 898 – 940 m. Krystalinické podloží rašeliniště je tvořeno sillimanit-biotitickou migmatitizovanou pararulou s přechody do stromatitických migmatitů a tzv. perlových rul. Jednou z pravděpodobných příčin vzniku rašeliniště je fakt, že výplavové štěrky a písky Teplé Vltavy částečně přehradily odtok Vydřího potoka, a došlo zde tak k akumulaci pleistocénních hlinitokamenitých sedimentů, fluviálních hlín, hlinitých písků a štěrků a nakonec i k rozsáhlé akumulaci převážně vrchovištní rašeliny. V j. části rašeliniště se nachází největší rašelinné jezírko na Šumavě, jehož plocha zaujímá 1,3 ha a hloubka je okolo 1, 5 m. V jezírku je několik plovoucích ostrůvků. Po poválkové cestě vede od kraje rašeliniště až k jezírku naučná přírodovědná stezka. Na Chalupské slati v minulosti intenzivně probíhala těžba rašeliny. Odhaduje se, že se zde od 19. století vytěžilo nejméně 400 000 až 500 000 m3 rašeliny (Anděra a kol. 2003). V roce 1963 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Šumava a Chalupská slať prohlášena za státní přírodní rezervaci. Z původního záměru, kdy měla být zdejší rašelina ještě spolu s Jezerní slatí (list Kvilda) těžena, zcela sešlo. V současnosti rašeliniště regenerovalo a o historickém dobývání podávají informace už jen vysvětlující tabule naučné stezky.
Regionální členění:
Český masiv > kvartér > kvartér denudačních oblastí Českého masivu
Stratigrafie:
kvartér
Témata:
kvartérní geologie, botanika, zoologie
Jevy:
rašeliniště
Původ geologických jevů (geneze):
organogenní (činnost organizmů)
Hornina:
rašelina
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS v NP
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Šumava
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Ekosystém údolního rašeliniště se všemi jeho součástmi, zejména s jeho vodním režimem, rostlinnými a živočišnými společenstvy a druhy rostlin a živočichů. Přísně chráněno v režimu 1. zóny národního parku.
Střety zájmů:
bez střetů, turistika
Popis střetů zájmů:
Oblast v okolí Borové Lady je turisticky velmi navštěvovaná. Chalupská slať je zpřístupněna naučnou stezkou, která nenarušuje chráněné území.
Literatura a další zdroje
- Dudík Schulmannová, B. et al. (2007b): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR 1 : 25 000 32-112 Borová Lada. 80 s. MS Česká geologická služba Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Antonín Seifert, 13.09.2010
Aktualizoval(a):
Seifert Antonín, 15.09.2010, Stanzelová Zuzana, 26.01.2011, Gürtlerová Pavla, 12.12.2012, Vajskebrová Markéta, 06.08.2020
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 2163 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2163.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .