Skalka

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihočeský kraj
Okres(y): Prachatice
Obec: Svatá Maří
Katastrální území: Svatá Maří
Mapové listy: 22-34 Vimperk, 22-344 Vlachovo Březí
Lokalizace: Skalní útvar u silnice Svatá Maří - Šumavské Hoštice, 0,5 km jv. od obce Svatá Maří. Lokalita je velmi dobře přístupná ze silničky od obce Svatá Maří směrem na Šumavské Hoštice.
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Část opuštěného malého lomu s výchozem žilného granitu s výskytem "turmalínových sluncí".
Technický objekt: lom
ID: 2083


Geologie

Geologická charakteristika: Osamocená skála vypreparovaná v žilném granitu má výšku asi 8 m a je zbytkem malého stěnového lomu v okolních biotitických migmatitech. V hornině se nacházejí paprsčitě uspořádané černé turmalíny (skoryly), které nazýváme turmalínová slunce. Jedná se o velmi světlou horninu tvořenou křemenem, plagioklasem (albitem), ortoklasem, muskovitem, biotitem, turmalínem. Z akcesorických minerálů je hojný apatit a zirkon, ojediněle lze pozorovat monazit. Od ostatních typů granitů na tomto území se liší relativně nižšími koncentracemi Th - ~ 5–9 ppm. V hornině je možné pozorovat planární prostorové uspořádání hlavních horninotvorných minerálů (křemene, živce a slíd) bez znaků deformace a rekrystalizace, které je označováno jako magmatická foliace. Plochy této foliace na lokalitě upadají poměrně homogenně pod mírnými až středními úhly převážně k severu. Na lokalitě byly dále nalezeny drobné zlomové struktury a střižné pukliny, a to ve dvou přibližně kolmých směrech. Prvním systémem jsou zlomové plochy strmé orientace v průběhu SV–JZ s rýhováním středního sklonu k ZJZ a indikátory poklesové kinematiky. Tyto struktury dobře korespondují s mapovaným zlomem, který probíhá v těsném okolí lokality. Druhou skupinou jsou drobné zlomové plochy upadající pod strmými až středními úhly k JJZ nesoucí rýhování středních sklonů k Z až ZJZ. V tomto případě byly identifkovány kinematické indikátory šikmého poklesu. Tento druhý zlomový systém souvisí s přítomností rozsáhlého zlomového pásma průběhu ZSZ–VJV, které probíhá mezi obcemi Trhonín a Šumavské Hoštice. Extenzní pukliny tvoří poměrně pravidelnou síť, dominantní jsou pukliny strmé orientace v průběhu ZSZ–VJV a SSV–JJZ.Turmalínický granit se pro své vlastnosti a ojedinělý vzhled využíval jako stavební kámen (podezdívky, schody, ostění) a nebo na místní umělecká díla( kříže, náhrobky).
Regionální členění: Český masiv > moldanubikum > metamorfní jednotky v moldanubiku
Stratigrafie: paleozoikum
Témata: litologie, mineralogie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy: žíla (magmatická), skála
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza), magmatická
Hornina: granit (žula), migmatit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Skalka. Kód AOPK ČR: 1608. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Skalnatý výchoz žilného granitu s tzv. turmalínovými slunci.Lokalita je uvedena jako Přírodní památka v Ústředním seznamu ochrany přírody AOPK ČR, byla vyhlášena v roce 1992, ale neoficiálně je chráněna už od roku 1940 (Albrecht et al. 2003).
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy. Může zarůstat vegetací.


Literatura a další zdroje
  • Albrecht J. a kol. (2003): Českobudějovicko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str, Praha. Albrecht J. a kol. (2003): Českobudějovicko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str.347 Praha.
  • Dudíková, B. et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 1 : 25 000 22-344 Vlachovo Březí.- Archiv ČGS

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavlína Jirková, 09.11.2009
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla, 29.07.2010, Seifert Antonín, 14.09.2010, Kukal Zdeněk, 08.11.2012, Gürtlerová Pavla, 29.04.2014


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 2083 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-07-27]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2083.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .

Fotoarchiv
K této lokalitě nemáme fotografie ve fotoarchivu.

© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]